Szykuje się podwyżka kilometrówki. Oto, ile firmy będą zwracać pracownikom

Wzrosną kwoty, które firmy zwracają pracownikom za używanie własnego samochodu, motocykla lub motoroweru.

Publikacja: 13.10.2022 19:29

Szykuje się podwyżka kilometrówki. Oto, ile firmy będą zwracać pracownikom

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z przygotowanego w resorcie infrastruktury projektu nowelizacji rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, który trafił właśnie do konsultacji.

I tak, stawka za 1 km wzrosła z 0,52 zł do 0,89 zł dla samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika do 900 cm3, dla samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 z 0,83 zł do 1,038 zł, dla motocykli z 0,23 zł do 0,69 zł oraz motorowerów z 0,13 zł do 0,42 zł.

Rząd tłumaczy, że zmiana jest niezbędna ze względu na wzrost cen używania pojazdów, zwłaszcza cen paliwa. A obecne stawki nie gwarantują pracownikom zwrotu rzeczywistych kosztów używania własnych pojazdów dla celów służbowych.

Co nie jest specjalnym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że ostatnia nowelizacja omawianego rozporządzenia w zakresie wysokości stawek nastąpiła wiele lat temu (tj. w 2007 r.).

– Oczywiście dobrze, że stawki kilometrówek są podnoszone. W oczy rzuca się jednak, iż wzrost dla poszczególnych kategorii pojazdów jest zróżnicowany. Najwyższa podwyżka szykuje się dla pojazdów mniej popularnych, a najniższa dla tych, których na drogach mamy najwięcej – wskazuje Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Ekspert wylicza, że dla motocykli i motorowerów planowany jest wzrost stawki o ok. 200 proc.

– Dla samochodów osobowych o bardzo małych silnikach, których na drogach nie mamy obecnie zbyt wiele, wzrost wyniesie ok. 70 proc. Z kolei dla aut o najpopularniejszych rozmiarach silników to jest skok o ok. 25 proc. – wskazuje Łukasz Kozłowski.

Zdaniem eksperta szczególnie w odniesieniu do tych ostatnich pojazdów ta podwyżka powinna być większa.

– Wzrost cen paliw, ale też kosztów napraw czy części samochodowych wskazywałyby na waloryzację stawek dla pojazdów powyżej 900 cm3 do poziomu między 1,2 zł a 1,3 zł za kilometr – mówi. Zwraca jednak uwagę, że jak wynika z rządowych zapowiedzi, prace nad kilometrówką będą cały czas trwały.

– Należy bowiem określić stawki dla pojazdów elektrycznych, których jest teraz coraz więcej. Rząd zechce zapewne ten system przemodelować. A zaproponowana zmiana rozporządzenia jest rozwiązaniem doraźnym – komentuje ekspert.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Czytaj więcej

Rząd szykuje zmiany w kilometrówce. Stawki nie wzrosną tak samo
Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach