Przy pracy zdalnej nie ma podatku od rekompensaty za prąd

Ekwiwalent za prąd i internet nie jest przychodem pracownika, który wykonuje zadania z domu. Wypłacająca go firma nie odprowadza zaliczek fiskusowi.

Publikacja: 16.12.2020 18:43

Praca zdalna

Praca zdalna

Foto: AdobeStock

Praca zdalna stała się już w wielu branżach normą. Wielu pracodawców udostępnia załodze sprzęt komputerowy oraz wypłaca rekompensaty z tytułu większego zużycia energii i internetu.

Skarbówka wyjaśnia w najnowszej interpretacji, że nie muszą doliczać tych kwot do przychodu pracowników.

Taką właśnie odpowiedź otrzymała od niej spółka, która w marcu 2020 r. ze względu na ogłoszenie stanu epidemii zdecydowała o tymczasowym zamknięciu biura oraz rekomendowała pracownikom wykonywanie obowiązków w domu.

Czytaj także: Jak rozliczyć PIT przy pracy zdalnej

Pracownicy korzystają na co dzień z takich narzędzi komunikacji, jak e-mail, telefony służbowe i komunikatory. Otrzymali także od pracodawcy sprzęt komputerowy. Niezbędne do ich używania jest szybkie łącze internetowe oraz energia elektryczna.

Spółka rozważa teraz wypłatę dodatkowych świadczeń dla załogi w postaci ekwiwalentu za korzystanie z prywatnego łącza internetowego oraz za zwiększone zużycie energii elektrycznej i ogrzewania. Ekwiwalent wypłacany będzie w formie zryczałtowanej, w wysokości 100–150 zł miesięcznie pod warunkiem, że dana osoba co najmniej 60 proc. swojego wymiaru czasu pracy będzie poświęcała na wykonywanie zadań zdalnie. Pracownicy nie będą zobligowani do przedstawiania faktur ani kalkulacji faktycznego zużycia energii elektrycznej.

Spółka zapytała, czy w tej sytuacji musi doliczać załodze przychód i odprowadzać zaliczki na podatek.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział, że nie. Przypomniał, że specjalne rozwiązania dla pracodawców wynikają z art. 3 ust. 1 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.

Przepis ten stanowi, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz do trzech miesięcy po ich odwołaniu pracodawca może polecić załodze wykonywanie pracy zdalnej. Narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania zadań z domu oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej zapewnia pracodawca (art. 3 ust. 4 ustawy).

Może to mieć zatem charakter rzeczowy w postaci wyposażenia stanowiska pracy w narzędzia i materiały. Firma może także wypłacić świadczenia za używanie własnych materiałów i narzędzi pracownika.

Dyrektor KIS zaznaczył, że niezależnie od formy, w jakiej pracodawca zapewni załodze odpowiedni sprzęt, otrzymane przez pracownika świadczenia nie stanowią jego przychodu w rozumieniu ustawy o PIT. Podobnie jest z ekwiwalentem wypłacanym za zwiększone zużycie energii elektrycznej czy wody. BdTXT - W - 8.15 J: „Wypłacone kwoty ekwiwalentu za zużycie internetu i energii elektrycznej osobom wykonującym pracę zdalną nie będą stanowiły przychodu ze stosunku pracy" – uznał dyrektor KIS w swojej interpretacji.

Praca zdalna stała się już w wielu branżach normą. Wielu pracodawców udostępnia załodze sprzęt komputerowy oraz wypłaca rekompensaty z tytułu większego zużycia energii i internetu.

Skarbówka wyjaśnia w najnowszej interpretacji, że nie muszą doliczać tych kwot do przychodu pracowników.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił