Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat w sprawie zmian zasad przekazywania skarbówce Jednolitego Pliku Kontrolnego, czyli VAT-owskiej ewidencji. Będą obowiązywać od 1 października i dotyczyć mają też nowych plików, składanych razem z deklaracją.

Resort finansów informuje, że 30 września zostanie wyłączona dotychczasowa bramka REST API, służąca do przesyłania plików autoryzowanych podpisem kwalifikowanym i zaufanym. Podobnie będzie z bramką do wysyłki JPK autoryzowanego danymi z kwotą przychodu. Wyłączony zostanie też interfejs e-bramka JPK_VAT (mikro JPK) służący mikroprzedsiębiorstwom. Dostępna pozostanie natomiast usługa pobrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) za pośrednictwem metody „Status".

Czytaj także:

Nowy JPK_VAT w pytaniach i odpowiedziach

Ministerstwo podkreśla, że od 1 października pliki z ewidencją, również nowe JPK_VAT z deklaracją, podpisane profilem zaufanym, podpisem kwalifikowanym bądź danymi autoryzującymi, będzie można składać wyłącznie przez nową bramkę REST API, udostępnioną pod adresem: https://e-dokumenty.mf.gov.pl/. Zasady składania plików przez nową bramkę zostały opisane w zmodyfikowanej specyfikacji interfejsów „Specyfikacja Interfejsów usług JPK wersja 3.1", która jest dostępna pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/jpk-vat-z-deklaracja/pliki-do-pobrania-jpk-vat-z-deklaracja/.

Resort finansów zapewnia, że Jednolity Plik Kontrolny będzie można również przesyłać, korzystając z bezpłatnych narzędzi oferowanych przez ministerstwo – formularza interaktywnego oraz aplikacji e-mikrofirma lub Klient WEB.

– VAT-owski Jednolity Plik Kontrolny składamy do 25 dnia następnego miesiąca. Tak więc przesyłając w październiku plik za wrzesień, skorzystamy już z nowych narzędzi. Nowy JPK razem z deklaracją prześlemy po raz pierwszy w listopadzie, z danymi z października – tłumaczy Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting. Dodaje, że nowe narzędzia do wysyłki mogą być jakimś utrudnieniem, nie to spędza jednak sen z powiek księgowym i przedsiębiorcom. – Największym problemem jest konieczność oznaczania towarów i usług w nowy, niespotykany dotąd sposób. Trzeba to będzie robić już od 1 października – podkreśla Cezary Szymaś.

Jarosław Szajkowski, doradca podatkowy, menedżer w ASB Tax, przypomina, że za błędy w nowym Jednolitym Pliku Kontrolnym fiskus może nałożyć karę grzywny w wysokości 500 zł.

A nowe zasady oznaczania transakcji budzą wiele wątpliwości i o pomyłkę nietrudno.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ