Nowy JPK_VAT w pytaniach i odpowiedziach

Za okresy od 1 października 2020 r. nie będzie możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K oraz ewidencji w inny sposób niż w formie nowego JPK_VAT.

Publikacja: 06.09.2020 10:50

Nowy JPK_VAT w pytaniach i odpowiedziach

Foto: Adobe Stock

- Na czym polega nowy JPK_VAT?

Nowy JPK_VAT jest połączeniem obowiązków sprawozdawczych wynikających z obecnego JPK_VAT (tj. informacji o prowadzonej ewidencji VAT) oraz deklaracji VAT-7/VAT-7K. Zgodnie z nowymi rozwiązaniami dotychczasowe deklaracje VAT-7 i VAT-7K oraz informacja o ewidencji są zastępowane przez przesyłany łącznie jeden dokument elektroniczny JPK_VAT, w formie JPK_V7M lub JPK_V7K.

- Czy nowy JPK_VAT dotyczy także podatników składających inne deklaracje niż deklaracje VAT-7/VAT-7K?

Nowy JPK_VAT dotyczy tylko i wyłącznie rozliczeń podatku dokonywanych dotychczas w formie deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Nowy JPK_VAT nie dotyczy natomiast pozostałych deklaracji podatkowych, tj. deklaracji VAT-12, VAT-8, VAT-9M, VAT-10, czy VAT-14) – w ich przypadku składamy tylko deklarację podatkową.

Czytaj także: Nowy JPK – co się zmieni i jak się przygotować

- W jaki sposób będzie można podpisać nowy JPK_VAT?

JPK_VAT z deklaracją będzie można podpisać:

– podpisem kwalifikowanym (polskim lub innego kraju UE),

– profilem zaufanym,

– danymi autoryzującymi.

Po złożeniu poprawnego JPK_VAT, podatnik będzie mieć możliwość pobrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).

- Jakie części ma obejmować nowy JPK_VAT?

Nowy JPK_VAT obejmie część deklaracyjną i ewidencyjną.

- Czy będzie jeden wariant nowego JPK_VAT dla podatników składających deklarację VAT-7 albo VAT-7K, jak to ma miejsce obecnie?

Nie, będą obowiązywać dwa warianty JPK_VAT:

– JPK_V7M – dla podatników rozliczających VAT miesięcznie (deklaracja VAT-7),

– JPK_V7K – dla podatników rozliczających VAT kwartalnie (deklaracja VAT-7K).

JPK_VAT będzie składany wyłącznie w wersji elektronicznej za okresy miesięczne, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (chyba że 25. dzień miesiąca wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to wtedy podatnik ma czas do pierwszego dnia roboczego).

Podatnicy, którzy rozliczają się kwartalnie i są zobowiązani do składania JPK_VAT, wypełnią tylko część ewidencyjną za pierwsze dwa miesiące każdego kwartału. Natomiast po zakończeniu kwartału wypełnią część ewidencyjną za trzeci miesiąc kwartału oraz część deklaracyjną JPK_VAT za cały kwartał.

Przykład:

Podatnik rozlicza się za okresy miesięczne.

- JPK_VAT za październik 2020 r. podatnik wyśle do 25 listopada 2020 r.

- JPK_VAT za listopad 2020 r. podatnik wyśle do 28 grudnia 2020 r.

- JPK_VAT za grudzień 2020 r. podatnik wyśle do 25 stycznia 2021 r.

Przykład:

Podatnik rozlicza się za okresy kwartalne.

- JPK_VAT tylko część ewidencyjną za październik 2020 r. podatnik wyśle do 25 listopada 2020 r.

- JPK_VAT tylko część ewidencyjną za listopad 2020 r. podatnik wyśle do 28 grudnia 2020 r.

- JPK_VAT część ewidencyjną za grudzień 2020 r. oraz część deklaracyjną za październik, listopad i grudzień 2020 r. podatnik wyśle do 25 stycznia 2021 r.

W przypadku JPK_V7M podatnicy będą zobowiązani do składania części ewidencyjnej oraz deklaracyjnej miesięcznie. Podatnicy obowiązani są do wypełniania wszystkich elementów JPK_V7M w pliku XML, tj. Naglowek, Podmiot1, Deklaracja oraz Ewidencja. Natomiast w przypadku JPK_V7K będą zobowiązani do składania części ewidencyjnej miesięcznie, natomiast deklaracyjnej kwartalnie. W JPK_V7K za dwa pierwsze miesiące kwartału podatnicy powinni wypełnić następujące elementy w pliku XML, tj.: Naglowek, Podmiot1, Ewidencja. Natomiast za trzeci miesiąc kwartału powinni wypełnić wszystkie elementy JPK_V7K w pliku XML, tj.: Naglowek, Podmiot1, Deklaracja, Ewidencja, z tym że Deklaracja dotyczy danych za cały kwartał, natomiast Ewidencja obejmuje dane tylko za ostatni miesiąc kwartału.

- Od kiedy będzie obowiązywać nowy JPK_VAT?

Nowy JPK_VAT ma obowiązywać od 1 października 2020 r. Od tego dnia wszyscy podatnicy VAT czynni (bez względu na wielkość czy formę organizacyjną) będą zobowiązani do jego przesyłania. Nowy JPK_VAT będzie obowiązywać za okresy od 1 października 2020 r. Oznacza to, że Obowiązki sprawozdawcze za wrzesień 2020 r. oraz za III kwartał 2020 r. dokonujemy na zasadach dotychczasowych (por. interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 listopada 2019 r., 0114-KDIP1-3.4012.426.2019.1.RMA).

Przykład:

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) rozlicza się za pomocą deklaracji VAT-7. Za wrzesień 2020 r. przedsiębiorca powinien złożyć odrębnie deklarację VAT-7 oraz dotychczasowy plik JPK-VAT(3). Natomiast za październik powinien złożyć nowy plik JPK_VAT, tj. JPK_V7.

- Jak wypełnić nowy JPK_VAT, gdy ewidencja i deklaracja nie zawiera w danym okresie żadnych wpisów?

Jeżeli podatnik w danym okresie nie przeprowadził żadnej transakcji, która miała wpływ na ewidencję, a tym samym na deklarację, to należy wówczas złożyć tzw. zerowy JPK_VAT.

W elemencie Deklaracja należy wypełnić pola P_38 oraz P_51 wartością „0". Ponadto w polach LiczbaWierszySprzedazy oraz LiczbaWierszyZakupow wpisać wartość „0", a w polach PodatekNalezny oraz PodatekNaliczony wykazać wartość „0.00".

Zasady wypełniania nowego JPK_VAT w przypadku tzw. zerowej części deklaracyjnej i ewidencyjnej mają również zastosowanie w przypadku wysyłania korekty części deklaracyjnej czy ewidencyjnej do „zera".

Marcin Szymankiewicz doradca podatkowy

Podstawa prawna: art. 99 ust. 11c i art. 109 ust. 3 –3i ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 ze zm.)

§ 1 – § 11a rozporządzenia ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2019 r. poz. 1988 ze m.)

- Na czym polega nowy JPK_VAT?

Nowy JPK_VAT jest połączeniem obowiązków sprawozdawczych wynikających z obecnego JPK_VAT (tj. informacji o prowadzonej ewidencji VAT) oraz deklaracji VAT-7/VAT-7K. Zgodnie z nowymi rozwiązaniami dotychczasowe deklaracje VAT-7 i VAT-7K oraz informacja o ewidencji są zastępowane przez przesyłany łącznie jeden dokument elektroniczny JPK_VAT, w formie JPK_V7M lub JPK_V7K.

Pozostało 93% artykułu
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów