W Polsce jest już ponad 10 tys. amerykańskich żołnierzy. I zapowiada się, że będzie jeszcze więcej. Dla firm, które współpracują z naszym sojusznikiem, mamy dobrą wiadomość: od dochodu nie muszą płacić podatku. W poprzednich latach obowiązywały rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania poboru podatku.

Polski Ład wprowadził zwolnienie do ustaw o PIT/CIT. Obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, zwolnienie obejmuje wykonawców, którzy dostarczają armii amerykańskiej stacjonującej w Polsce towary, usługi lub prowadzą dla niej roboty budowlane.

Ulga dotyczy dochodów osiąganych w wyniku umów podpisanych z amerykańskimi siłami zbrojnymi lub na ich rzecz. A także dochodów uzyskanych wskutek umów o podwykonawstwo z firmami wykonującymi zlecenia armii amerykańskiej.

Czytaj więcej

Działasz dla sił zbrojnych USA w Polsce, nie zapłacisz podatku

– Oznacza to, że zwolnieni z podatku mogą być nie tylko bezpośredni kontrahenci sił zbrojnych USA, ale także podwykonawcy – mówi Łukasz Porada, konsultant w zespole ds. CIT w KPMG w Polsce.

Fiskus potwierdza to w interpretacjach.

– Dotyczą one wprawdzie jeszcze dochodów osiągniętych do końca 2021 r., od których zaniechano poboru podatku, ale przepisy Polskiego Ładu o zwolnieniu z PIT/CIT są takie same jak wcześniejsze rozporządzenia ministra finansów – podkreśla Łukasz Porada.

Spójrzmy na interpretację w sprawie przedsiębiorcy, który podpisał umowę z polskim przedstawicielstwem głównego wykonawcy budowy systemu amerykańskiej obrony w jednej z jednostek wojskowych. Świadczy usługi nadzoru budowlanego. Skarbówka przyznała, że nie musi płacić PIT. Nieopodatkowane są bowiem dochody „uzyskane w wyniku zawarcia umowy bezpośrednio z siłami zbrojnymi USA stacjonującymi na terytorium RP, jak również umowy między wybranym przez siły zbrojne USA wykonawcą a innym podmiotem (podwykonawcą), a także między podwykonawcą a dalszymi podwykonawcami” (interpretacja nr 0114-KDIP3-2.4011.1117.2021. 2.JK2).

Podobnie było w sprawie przedsiębiorcy, który zajmuje się projektowaniem oraz doradztwem technicznym. Zawarł umowę ze spółką A. Zobowiązał się w niej do wykonania szeregu usług na terenie baz wojskowych. Spółka A realizuje umowę zawartą z podmiotem B. Ten drugi podpisał kontrakt z siłami zbrojnymi USA. Czy przedsiębiorca, który jest podwykonawcą, musi płacić podatek? Nie (interpretacja nr 0114-KDIP3-2.4011.943. 2021.1.JK2).

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM