W stanie prawnym obowiązującym do 1 stycznia 2016 r. moment ujęcia korekt przychodów lub kosztów podatkowych był niejednoznaczny. W związku z tym korekty podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (zarówno CIT, jak i PIT) można było ujmować na bieżąco, tj. w momencie wystawienia faktury korygującej lub innego dokumentu, albo odnieść ją do okresu powstania pierwotnego rozliczenia. Organy podatkowe, co do zasady, stały na stanowisku, że właściwym podejściem w takim przypadku było odniesienie korekty do momentu pierwotnego rozliczenia.
W praktyce, takie podejście stwarzało podatnikom wiele problemów, ponieważ przypisanie faktur korygujących do przeszłych okresów rozliczeniowych było bardzo skomplikowane, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Dlatego z początkiem br. wprowadzono zmienione przepisy regulujące moment ujęcia korekty zmieniającej wartość generowanych przychodów lub ponoszonych kosztów podatkowych.
W obowiązującym stanie prawnym, zgodnie z art. 12 ust. 3j oraz art. 15 ust. 4i ustawy o CIT, korekty przychodów i kosztów uzyskania przychodów, inne niż wynikające z błędów rachunkowych i omyłek, dokonywane są na bieżąco. Oznacza to, że korekty, które nie są wynikiem błędów związanych z księgowaniem i innych rachunkowych omyłek, powinny być ujmowane w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona albo otrzymana faktura korygująca, lub w przypadku braku faktury – inny dokument potwierdzający taką korektę.
Także dla podmiotów powiązanych
Omawiane przepisy dotyczące momentu ujmowania korekt przychodów i kosztów podatkowych mają także zastosowanie do korekt dochodowości (zysku) stosowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Korekta dochodowości (compensating adjustment), zgodnie z wytycznymi OECD dotyczącymi cen transferowych, definiowana jest jako korekta, za pomocą której podatnik sam koryguje cenę (dochód) w transakcjach z podmiotami powiązanymi do poziomu, który jego zdaniem odpowiada wartości rynkowej.
Warunki akceptacji korekt dochodowości nie są określone w wyraźny sposób w wytycznych OECD. W efekcie, w praktyce może dochodzić do występowania większych lub mniejszych różnic w podejściu organów podatkowych poszczególnych krajów do akceptacji korekt dochodowości stosowanych w rozliczeniach z zakresu cen transferowych. Co do zasady, nawet jeżeli poszczególne państwa nie uregulowały prawnie kwestii możliwości stosowania korekt dochodowości w rozliczeniach prowadzonych pomiędzy podmiotami powiązanymi, to są one w dużym stopniu akceptowane. Przykładowe kraje z rejonu Europy Środkowo-Wschodniej, które akceptują stosowanie korekt dochodowości w rozliczeniach pomiędzy podmiotami powiązanymi, to m.in.: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Polska, oraz Słowacja.