Jak należy korygować przychody i koszty

Moment ujęcia faktury korygującej, zarówno pod względem przychodowym, jak i kosztowym, powinien być uzależniony od okoliczności faktycznych, których ta faktura dotyczy.

Publikacja: 04.12.2022 02:00

Jak należy korygować przychody i koszty

Foto: Adobe Stock

Podstawową regułą ujmowania pod względem podatkowym faktur korygujących jest ich rozliczanie w bieżącym okresie. Dotyczy to zarówno rozliczenia przychodów, jak i kosztów. Wynika to z art. 12 ust. 3j i art. 15 ust. 4i ustawy o CIT. Korekty faktur sprzedaży należy uwzględniać w dacie ich wystawienia. Z kolei faktury kosztowe obciążają koszty w dacie otrzymania.

Należy jednak pamiętać, że zasada ta znajdzie zastosowanie wyłącznie wtedy, gdy faktura pierwotna prawidłowo dokumentowała zdarzenie gospodarcze mające miejsce w dacie jej wystawienia. Chodzi o to, że wystawienie faktury korygującej nie jest wynikiem błędu lub innej oczywistej omyłki w fakturze pierwotnej. Metodą „na bieżąco” rozlicza się wyłącznie faktury korygujące, które zostały wystawione z powodu zdarzeń mających miejsce już po wystawieniu faktury pierwotnej. Sposób rozliczania faktur korygujących „na bieżąco” ma zastosowanie bez względu na to, czy faktura pierwotna i faktura korygująca zostały wystawione w tym samym roku podatkowym, czy też   różnych latach.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Teraz półroczna e-prenumerata za połowę ceny!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Edukacja i wychowanie
Sprawa Collegium Humanum. Eksperci mówią, co z lewymi dyplomami MBA
Praca, Emerytury i renty
Od piątku wyższe emerytury i renty. Oto nowe kwoty świadczeń brutto i na rękę
Prawo dla Ciebie
Choroba Ziobry przeszkodą w stawieniu się przed komisją. Adwokat wyjaśnia
Nieruchomości
Rząd zapowiada ważne zmiany w prawie budowlanym. Czego będą dotyczyć
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Konsumenci
Kryptowaluty wkrótce pod kontrolą KNF. Kary będą drakońskie
Sądy i trybunały
Krajowa Rada Sądownictwa zainteresowała się... Turowem