Przekazanie projektu architektonicznego ze stawką 23 proc.

Otrzymanie projektu architektonicznego jest świadczeniem głównym, bez którego nie ma racji bytu przekazanie praw autorskich. W związku z tym obie te czynności stanowią jedną usługę kompleksową, do której stosuje się podstawową stawkę podatku od towarów i usług.

Publikacja: 15.02.2016 01:00

Przekazanie projektu architektonicznego ze stawką 23 proc.

Foto: www.sxc.hu

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 17 grudnia 2015 r. (III SA/Wa 668/15).

Podatnik prowadzi pracownię architektoniczną i sporządza projekty architektoniczne na zlecenie klientów. W umowie z klientem podatnik zobowiązuje się wykonać oraz przekazać projekt architektoniczny wraz z majątkowymi prawami autorskimi. Podatnik zatrudnia na podstawie umowy o pracę pięciu architektów, a także współpracuje z podwykonawcami branżowymi.

Podatnik zapytał, jaką stawkę VAT powinien stosować do usługi sporządzenia projektu architektonicznego oraz przeniesienia majątkowych praw autorskich, gdy projekt wykonuje:

1) podatnik samodzielnie;

2) podatnik przy udziale pracowników i podwykonawców;

3) pracownik.

Zdaniem podatnika należy stosować stawkę 8 proc. VAT do przeniesienia majątkowych praw autorskich do projektu architektonicznego we wszystkich ww. przypadkach z wyjątkiem projektu wykonanego wyłącznie przez pracowników, gdyż w pierwszych dwóch przypadkach osobie wykonującej projekt przysługuje miano twórcy w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Organ podatkowy w interpretacji (IPPP1/443-892/14-2/JŻ) nie zgodził się z podatnikiem. Wskazał, że usługę składającą się z czynności wykonania i przekazania projektu architektonicznego wraz z majątkowymi prawami autorskimi należy traktować jako usługę kompleksową opodatkowaną stawką 23 proc. VAT.

WSA w Warszawie oddalił skargę podatnika. Wskazał, że stanowisko organu podatkowego znajduje potwierdzenie w koncepcji świadczenia kompleksowego sformułowanej w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE. Przykładowo w sprawie C-392/11 TSUE podniósł, że dodatkowe świadczenie traktowane jak świadczenie główne to takie, które nie stanowi dla klienta celu samego w sobie, ale służy korzystaniu w jak najlepszy sposób ze świadczenia głównego. Zdaniem WSA tej quasi-definicji dodatkowego świadczenia odpowiada przekazanie praw autorskich do projektu architektonicznego. Świadczeniem głównym jest samo otrzymanie projektu architektonicznego, bez którego druga część świadczenia – przekazanie praw autorskich – nie ma racji bytu.

—Łukasz Pierwienis, współpracownik zespołu zarządzania wiedzą podatkową firmy Deloitte

Komentarz eksperta

Paweł Pochylski, aplikant radcowski, starszy konsultant w poznańskim biurze Deloitte Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.

Komentowany wyrok jest kolejnym orzeczeniem dotyczącym tzw. usług kompleksowych obejmujących kilka świadczeń, które z ekonomicznego punktu widzenia składają się na jedną usługę.

Rozstrzygnięcie sądu dotyczyło specyficznych usług, których przedmiotem są utwory w rozumieniu ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: UPA). Na gruncie UPA zasadą jest, że przeniesienie własności samego egzemplarza utworu (np. obrazu) nie wiąże się ex lege z nabyciem praw majątkowych do tego utworu. Nabywca egzemplarza utworu może wówczas z niego korzystać generalnie wyłącznie w granicach tzw. dozwolonego użytku, bez nabywania praw do niego. Natomiast licencja na korzystanie z utworu (tj. umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa dotycząca udzielenia prawa do korzystania z utworu) jest już odrębnym świadczeniem, za które twórcy przysługuje co do zasady odrębne wynagrodzenie. I dla tego drugiego świadczenia (tj. przekazania lub udzielenia licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania) ustawa o VAT przewiduje możliwość zastosowania 8-proc. stawki VAT.

W praktyce oba wymienione rodzaje świadczeń objęte są często jedną umową, co w większości przypadków słusznie każe z podatkowego punktu widzenia kwalifikować je jako usługę kompleksową. Ocena, które ze świadczeń należy uznać za to zasadnicze, zależy zarówno od rodzaju utworu, jak i od jego przeznaczenia.

W przedstawionej sprawie wnioskodawca wskazywał, że w umowie z klientem zobowiązał się do wykonania usługi sporządzenia projektu architektonicznego oraz do przeniesienia majątkowych praw autorskich. WSA uznał, że wnioskodawca wykonywał na rzecz klienta usługę kompleksową, w której świadczeniem podstawowym jest nabycie egzemplarza projektu architektonicznego, dla którego przewidziano stawkę 23 proc. VAT.

Rozstrzygnięcie to może jednak budzić pewne wątpliwości. O ile bowiem w przypadku utworów, takich jak obrazy, nabycie egzemplarza stanowi z reguły dla kupującego cel sam w sobie (któremu nie musi towarzyszyć nabycie prawa do korzystania z utworu), o tyle przeniesienie własności projektu architektonicznego jest zasadniczo pozbawione ekonomicznego sensu, jeśli nie wiąże się z nim prawo do jego komercyjnego wykorzystania (tj. jeśli nie nabywa się prawa do wykorzystania tego projektu). Tę specyfikę potwierdza art. 61 UPA, zgodnie z którym w braku odmiennych postanowień umownych nabycie od twórcy egzemplarza m.in. projektu architektonicznego obejmuje prawo zastosowania go do jednej budowy. Jest to zatem sytuacja wyjątkowa na gruncie tej ustawy.

Wydaje się zatem, że sąd nie uwzględnił specyfiki projektu architektonicznego. Zasadniczo podstawowym celem kupującego jest bowiem nabycie praw do jego komercyjnego wykorzystania (tj. licencji). Tym samym z zastrzeżeniem sytuacji, gdy nabycie egzemplarza samego projektu następowałoby np. w celach kolekcjonerskich, tego typu świadczenia powinny kwalifikować się do zastosowania obniżonej stawki VAT.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 17 grudnia 2015 r. (III SA/Wa 668/15).

Podatnik prowadzi pracownię architektoniczną i sporządza projekty architektoniczne na zlecenie klientów. W umowie z klientem podatnik zobowiązuje się wykonać oraz przekazać projekt architektoniczny wraz z majątkowymi prawami autorskimi. Podatnik zatrudnia na podstawie umowy o pracę pięciu architektów, a także współpracuje z podwykonawcami branżowymi.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online
Nieruchomości
Więcej drewna i mniejsze odległości między budynkami? Zmiany w prawie budowlanym
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Podatki
Dla kogo stawka 8,5 proc. ryczałtu? Ważny wyrok NSA
ZUS
Wielki pożar centrum handlowego w Warszawie. ZUS wydał specjalny komunikat