Ile dzieci zginęło w Strefie Gazy? Mniej, niż podaje Hamas?

ONZ-owska instytucja wywołała zamieszanie publikując nowe dane na temat zabitych w Strefie Gazy. Nagle za potwierdzoną uznała śmierć o 6,7 tys. mniej dzieci oraz o 4,5 tys. mniej kobiet, niż podawała wcześniej.

Publikacja: 15.05.2024 06:41

Liczba kobiet i dzieci, które zginęły w izraelskiej operacji odwetowej w Strefie Gazy, jest niższa n

Liczba kobiet i dzieci, które zginęły w izraelskiej operacji odwetowej w Strefie Gazy, jest niższa niż podawał Hamas?

Foto: AFP

Dane o liczbie ofiar cywilnych w Strefie Gazy, które miały pochodzić od ministerstwa zdrowia kontrolowanego przez Hamas, tradycyjnie były podawane w wątpliwość przez Izrael, jako celowo zawyżone. A to je cytowały media zagraniczne - zazwyczaj podkreślając, że są to dane Hamasu lub palestyńskie.

Dane w raporcie ONZ na temat zabitych dzieci i kobiet w Strefie Gazy się zmieniły

Podobne dane podawano też w niemal codziennych raportach ONZ-owskiej instytucji OCHA (Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej). Ale w ostatnim opublikowanym raporcie nagle szczegółowe liczby, dotyczące zabitych dzieci i kobiet, były znacznie niższe, niż w raporcie sprzed dwóch dni.

Czytaj więcej

Izraelskie czołgi wjeżdżają w głąb Rafah

Tym razem jest mowa o zabitych 7 797 dzieciach oraz 4 959 kobietach, a dwa dni wcześniej było „ponad 14 500 dzieci” i „ponad 9 500 kobiet”.

„Cudowne wskrzeszenie zmarłych w Gazie” - skomentował izraelski szef dyplomacji Israel Katz i zarzucił ONZ, że polegało na fałszywych liczbach „organizacji terrorystycznej”.

ONZ tłumaczy, dlaczego podawana teraz liczba zabitych dzieci i kobiet w Strefie Gazy jest znacznie niższa

Jak zmianę tłumaczy ONZ? Wicerzecznik prasowy sekretarza generalnego ONZ Farhan Haq mówił w poniedziałek, że tym razem podano wyłącznie dane dotyczące zidentyfikowanych już ciał, a ponad 10 tysięcy wciąż czeka na pełną identyfikację. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych w ostatnim raporcie OCHA jest podobna do tej z raportu o dwa dni starszego, a nawet nieco wzrosła — z 34 735 do 34 844.

Jak można stwierdzić przeglądając raporty OCHA, zmienił się opis. Przedostatni raport mówi o wszystkich zabitych i podaje, ile z nich to dzieci i kobiety we wspomnianym już zaokrągleniu ( „ponad 14 500 dzieci” i „ponad 9 500 kobiet”).

Ostatni raport wygląda inaczej. Pojawia się nowe określenie zidentyfikowanych ofiar śmiertelnych — 24 688 (z 34 844 w sumie), a wśród tych zidentyfikowanych — wspomniane — 7 797 dzieci i 4 959 kobiet plus 1 924 osób starszych (niewystępująca wcześniej kategoria).

Jest jeszcze jedna różnica - w starszych raportach przy liczbach zabitych dzieci i kobiet pojawiał się w nawiasie skrót GMO, którego w ostatnim już nie ma. GMO to Rządowe Biuro Mediów, kontrolowane przez Hamas. To ono było źródłem danych.

Jak tłumaczył w poniedziałek Farhan Haq, ONZ korzystał z danych GMO, bo napływały szybciej, niż dane z Ministerstwa Zdrowia. Teraz stawia na te z resortu zdrowia.

Antony Blinken mówi, że w Strefie Gazy zginęło więcej cywilów niż terrorystów

Skala cierpienia ludności cywilnej i liczba zabitych cywilów to powszechny zarzut do militarnej operacji Izraela w Strefie Gazy. Rząd izraelski podkreślał przede wszystkim to, ilu wśród zabitych jest terrorystów. Ostatnio podawał zaokrągloną liczbę 14 tysięcy, nie dodając, jakie jest źródło tych danych. Zabitych cywilów miało być16 tysięcy. Czyli w sumie mowa była o 30 tysięcy ofiar śmiertelnych — kilka tysięcy mniej, niż podają w sumie Palestyńczycy.

W niedzielę o liczbę zabitych w Strefie Gazy, w czasie trwającej ponad siedem miesięcy wojny był pytany przez amerykańską telewizję CBS Antony Blinken, sekretarz stanu USA. Odpowiedział, że zginęło więcej cywilów niż terrorystów.

Ile dzieci zginęło w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainie?

Dla porównania, niedoskonałego, bo konflikty są różne - w ciągu dwóch lat wielkiej wojny na Ukrainie, od 24 lutego 2022 roku do 15 lutego 2024 roku, zginęło 587 dzieci - tyle udało się zweryfikować ONZ-owskiemu urzędowi OHCHR (Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka). W tym czasie było też 10 tysięcy innych ofiar wśród ludności cywilnej na Ukrainie.

Stosunek ofiar cywilnych rosyjskiej agresji do ofiar wśród uczestniczących w walkach z Rosjanami jest inny niż na Bliskim Wschodzie. Ilu zginęło ukraińskich żołnierzy? Amerykanie zakładali, że do sierpnia 2023 roku około 70 tysięcy - pisał dziennik „New York Times”, powołując się na anonimowe źródła w administracji amerykańskiej.

Pół roku później, w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji, prezydent Wołodymyr Zełenski, powiedział, że straty są mniejsze — zginąć miało 31 tysięcy ukraińskich żołnierzy.

Dane o liczbie ofiar cywilnych w Strefie Gazy, które miały pochodzić od ministerstwa zdrowia kontrolowanego przez Hamas, tradycyjnie były podawane w wątpliwość przez Izrael, jako celowo zawyżone. A to je cytowały media zagraniczne - zazwyczaj podkreślając, że są to dane Hamasu lub palestyńskie.

Dane w raporcie ONZ na temat zabitych dzieci i kobiet w Strefie Gazy się zmieniły

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie. Śmiertelna walka o pokój
Konflikty zbrojne
Sojusznicy Ukrainy z NATO wątpią w "anty-Trumpowy" fundusz Stoltenberga
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Ukraiński dron zaatakował rosyjski radar oddalony o 1 800 km
Konflikty zbrojne
AP o "Tarczy Wschód": Władze Polski mówią o cyberatakach, podpaleniach, imigrantach
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Konflikty zbrojne
Izrael zbombardował zachodnią część Rafah. "Namioty się topią, ciała się topią"
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?