Jerzy Haszczyński

Jerzy Haszczyński

Absolwent Instytutu Filozofii UW; były korespondent "Rzeczpospolitej" w Berlinie; były redaktor tygodnika "Słowo Wileńskie"

Wybory w Czechach. Generał Pavel żyje i zmierza ku zwycięstwu

Petr Pavel, były szef Komitetu Wojskowego NATO, wydaje się zdecydowanym faworytem drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach, która odbywa się w piątek i sobotę. Były premier Andrej Babiš do końca jednak szukał elektoratu.

Jerzy Haszczyński: Pacyfista Babiš

Byłego premiera Czech nie od dzisiaj fascynuje polityka Orbána. Teraz, walcząc o prezydenturę, tak jak Węgier igra z bezpieczeństwem naszego regionu. Nie wysłałbym dzieci Czechów i Czeszek do obrony zaatakowanej Polski czy któregoś z państw bałtyckich – sugerował Babiš.

Zielono? Niemiecki rząd w oczach niemieckich elit

To partia ekologów dominuje w gabinecie socjaldemokraty Olafa Scholza, a najlepiej swoją pracę wykonuje szefowa MSZ z partii Zielonych. Tak to widzą najbardziej wpływowi ludzie w Niemczech.

Jerzy Haszczyński: Bitwa pancerna w Ramstein

Ukraina od miesięcy potrzebowała broni. Nadal jej potrzebuje i nic się w tej kwestii nie zmieni. Może się zmienić za to rodzaj uzbrojenia, jaki Zachód się zdecyduje dostarczyć, by przegnanie przez Ukraińców rosyjskich okupantów stało się możliwe.

Jacinda Ardern. Córka mormonów, która stała się gwiazdą feminizmu

Jacinda Ardern, premier Nowej Zelandii, której sława wyrosła daleko poza ten niewielki kraj na antypodach, nieoczekiwanie zapowiedziała swoją dymisję.

Jerzy Haszczyński: Majstrujemy przy czołgach, a tam giną ludzie

Jest logika okopów i jest logika politycznych gabinetów. I tylko czasem, na chwilę, udaje się je pogodzić.

Prezydencka dogrywka w męskim gronie

Zdecydowanym faworytem drugiej tury jest generał Petr Pavel. Ale doświadczony Andrej Babiš, który zdobył w pierwszej prawie takie samo poparcie, na pewno łatwo się nie podda.

Miliarder populista chce wrócić na główną scenę

Andrej Babiš rok po utracie stanowiska premiera walczy w wyborach prezydenckich. Kilka dni przed głosowaniem powody do optymizmu dali mu praski sąd i prezydent Francji.

Skrajnie prawicowy rząd Netanjahu szybko potwierdził związane z nim obawy

Prorosyjską politykę wprowadza w życie nowy szef MSZ Eli Cohen. We wtorek rozmawiał przez telefon z Siergiejem Ławrowem, przed czym przestrzegał go nawet sympatyzujący z Netanjahu wpływowy amerykański senator republikański Lindsey Graham.

Miłośnik Władimira Putina może wrócić do władzy na Słowacji

Naszych południowych sąsiadów prawdopodobnie czekają przyśpieszone wybory. Ich faworytem są partie, o których politykach pisywał zabity w 2018 r. dziennikarz Ján Kuciak.