Jerzy Haszczyński

Jerzy Haszczyński

Absolwent Instytutu Filozofii UW; były korespondent "Rzeczpospolitej" w Berlinie; były redaktor tygodnika "Słowo Wileńskie"

Jerzy Haszczyński: Wyobraźmy sobie Rosję niezdolną do podbojów

Na piątkowe wydarzenia na Wschodzie Zachód może zareagować tylko w jeden sposób: większym i szybkim wsparciem militarnym Ukrainy.

Niemcy wciąż chcą być trendsetterem

Berlin nie chce się pogodzić z tym, że wielka wojna zachwiała wizerunkiem kraju i postawiła pod znakiem zapytania jego przywództwo w Europie.

„Szatańskie wersety” a sprawa polska

Po wydaniu fatwy przez ajatollaha Chomeiniego Salman Rushdie zakładał, że pożyje kilka dni. Przeszło trzy dekady później próbował go zabić człowiek, którego wówczas nie było na świecie.

Ważny dzień dla Kenii i całego regionu

We wtorek Kenijczycy wybierali prezydenta, gubernatorów 47 prowincji, 47 senatorów i 337 posłów (47 mandatów zagwarantowanych dla kobiet, o pozostałe walczyli panowie i panie).

Cel Islamskiego Dżihadu: Iran u bram Izraela

Tylu zabitych w Gazie i tylu rakiet odpalonych z Gazy nie było od ponad roku

Muchtar Robow, somalijski minister z dżihadystyczną przeszłością

Kilka lat temu Amerykanie oferowali 5 milionów dolarów za pomoc w schwytaniu go. Teraz zasiada w somalijskim rządzie.

Jerzy Haszczyński: Trzeci front Joe Bidena

Gdy dowiedzieliśmy się o śmierci az-Zawahiriego, Nancy Pelosi była gdzieś w okolicach Tajwanu, wywołując wściekłość Chińczyków i obawy wielu ludzi na świecie, że zaraz wybuchnie kolejna wielka wojna.

Friedrich Merz, wymarzony kanclerz flanki wschodniej

Lider niemieckiej opozycji odwiedził Polskę i Litwę. W sprawach wojny na wschodzie ma poglądy bliskie tym krajom. W przeciwieństwie do Olafa Scholza.

W Tunezji mniejszość dała prezydentowi wielką władzę

Prezydent Saied będzie miał większe uprawnienia niż obalony w 2011 r. dyktator. Uzyskał je w wyniku referendum, zbojkotowanego przez znaczną część partii.

Koniec z zasadą weta w UE? To nie może być decyzja kanclerza Scholza

Koniec z zasadą jednomyślności w Unii Europejskiej, jak chce kanclerz? Na pewno nie w obecnej sytuacji. I nie może to być propozycja suflowana samodzielnie przez Niemcy.