Jerzy Haszczyński

Jerzy Haszczyński

Kierownik działu zagranicznego

Absolwent Instytutu Filozofii UW; były korespondent "Rzeczpospolitej" w Berlinie; były redaktor tygodnika "Słowo Wileńskie"

Jerzy Haszczyński: Prezydent Litwy chce być jak Jarosław Kaczyński

W wyborach prezydenckich na Litwie sukces prezydenta Gitanasa Nausėdy w starciu z premier Ingridą Šimonytė przerósł największe obawy obozu rządzącego. Jeżeliby się pokusić o dostosowanie litewskich wyborów do polskiej sceny politycznej, to można by w publicystycznym uproszczeniu powiedzieć, że w niedzielę PiS zmiażdżył PO.

Jerzy Haszczyński: Beniamin Netanjahu ważniejszy dla Ameryki niż Winston Churchill

Sposób, w jaki Stany Zjednoczone zamierzają bronić premiera sojuszniczego Izraela przed międzynarodowym trybunałem, zmusza do postawienia pytania o ich podejście do głoszonych – zachodnich – wartości.

Jerzy Haszczyński: Koszmar Izraela. Netanjahu na czarnej liście razem z terrorystami z Hamasu

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego chciałby ścigać izraelskiego premiera Beniamina Netanjahu na równi z organizatorami wielkiego zamachu terrorystycznego na Izrael. To kontrowersyjne posunięcie nie przekona Izraelczyków do zakończenia wojny w Strefie Gazy.

Jerzy Haszczyński: Po śmierci Ebrahima Raisiego Iran we mgle

Prezydent Ebrahim Raisi nie był najważniejszym człowiekiem w Iranie. Ale mógł nim niedługo zostać. Pasował do reżimu. Reżimu, który się zapewne nie zmieni.

Magdaléna Vášáryová: Słowacji nie grozi wojna domowa, Słowacy to nie są wojownicy

Nie zaskoczył mnie sam atak. Zaskoczyło mnie, że to atak na premiera - mówi o zamachu na Roberta Ficę Magdaléna Vášáryová, była ambasador Słowacji w Polsce

Jerzy Haszczyński: Zamach na Roberta Ficę. Upiorna symbolika po zabójstwie Jána Kuciaka

To był atak na najważniejszego polityka współczesnej Słowacji. Ale strzały oddane w kierunku premiera Roberta Ficy nie są pierwszym zamachem, który politycznie wstrząsa tym niewielkim krajem.

Ile dzieci zginęło w Strefie Gazy? Mniej, niż podaje Hamas?

ONZ-owska instytucja wywołała zamieszanie publikując nowe dane na temat zabitych w Strefie Gazy. Nagle za potwierdzoną uznała śmierć o 6,7 tys. mniej dzieci oraz o 4,5 tys. mniej kobiet, niż podawała wcześniej.

Jerzy Haszczyński: Wybory na Litwie. Gitanas Nausėda – 44 proc. Kandydaci antysystemowi – prawie 30 proc.

Skład drugiej tury wyborów prezydenckich na Litwie nie jest zaskoczeniem. Liczba głosów oddanych na polityków antyestablishmentowych – już tak.

Jerzy Haszczyński: Polska była proizraelska, teraz głosuje w ONZ za Palestyną

Polska po raz pierwszy w kluczowym głosowaniu opowiedziała się w Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko Izraelowi. I to w ważnym momencie wojny w Strefie Gazy.

Wybory na Litwie. Nausėda szykuje się do drugiej kadencji

Wszystko wskazuje, że prezydent pozostanie u władzy. Ale zapewne nie wygra w pierwszej turze. Wybór jego rywala do drugiej tury sporo powie o nastrojach Litwinów.