Jerzy Haszczyński

Jerzy Haszczyński

Absolwent Instytutu Filozofii UW; były korespondent "Rzeczpospolitej" w Berlinie; były redaktor tygodnika "Słowo Wileńskie"

Jerzy Haszczyński: Piękne lato nad Bałtykiem

Finowie i Szwedzi chcą do NATO. Zgodnie z ich życzeniem, trudnym do wyobrażenia jeszcze kilka miesięcy temu, zapadają teraz decyzje o znaczeniu historycznym dla Polski i regionu.

Leonid Krawczuk dla "Rz": Zachód oszukał Ukrainę

O niedotrzymanych przez Amerykanów i Brytyjczyków gwarancjach integralności terytorialnej i o tym, dlaczego Ukraińcy nie byli gotowi na niepodległość – mówi Leonid Krawczuk, były prezydent Ukrainy.

Jerzy Haszczyński: Papież i Putin, obrońca chrześcijan

Franciszek, głowa Kościoła zachodniego, jest łaskawy dla dyktatora antyzachodniej Rosji i niesprawiedliwy wobec Zachodu. Powód? Znajdziemy go na Bliskim Wschodzie.

Premier Czech Petr Fiala: Nie chcemy mieć nic wspólnego ze skrajną prawicą

Premier Czech Petr Fiala o współpracy jego partii z PiS, przyszłości Grupy Wyszehradzkiej, znaczeniu UE i marcowej wyprawie do Kijowa.

Jerzy Haszczyński: Wciąż za mało, zbyt wolno

Od 24 lutego, gdy Putin wydał rozkaz do ataku na Ukrainę, upłynęło już tyle czasu, że efekty sankcji, o jakich świat wcześniej nie słyszał, powinno być widać.

Szef MSZ Japonii: Trzeba powstrzymać agresję Rosji

Próby jednostronnej zmiany status quo przy użyciu siły, jak te Rosji w Ukrainie, są niedopuszczalne – mówi Yoshimasa Hayashi, minister spraw zagranicznych Japonii.

Jerzy Haszczyński: Zwyczajne mordowanie

Czy dlatego, że stoi za nimi atrakcyjny surowcowo Kreml, rosyjscy dowódcy mieliby spać spokojnie? Czy zbrodniarze i rzeźnicy przestają być zbrodniarzami i rzeźnikami tylko dlatego, że ich kraj zasiada na stałe w Radzie Bezpieczeństwa ONZ?

Terroryści nie zabijali tak w Izraelu od 2006 roku

Kilka dni, trzy zamachy, 11 zabitych. Izrael ma do czynienia z „falą morderczego terroryzmu arabskiego” – mówi premier Naftali Bennett.

Jerzy Haszczyński: Do końca wojny na Ukrainie jest daleko

W żadnej kluczowej sprawie nie ma zgody między Kijowem a Moskwą. I wygląda na to, że długo nie będzie.

Jerzy Haszczyński: Męcząca krucjata przeciw rosyjskiemu złu

Walka zachodniej demokracji z autokracją niosącą zniewolenie narodowi swojemu i innym zyskała w warszawskim przemówieniu Bidena wymiar religijny. Czy jednak wszyscy na Zachodzie będą chcieli brać udział w trwającym lata starciu o wartości?