Jerzy Haszczyński

Jerzy Haszczyński

Absolwent Instytutu Filozofii UW; były korespondent "Rzeczpospolitej" w Berlinie; były redaktor tygodnika "Słowo Wileńskie"

Koniec marzeń o sudańskiej demokracji

Najważniejszy sudański generał Abd al-Fattah Burhan ogłosił w poniedziałek w południe stan wyjątkowy. Rozwiązał radę, która miała doprowadzić do wolnych wyborów w Sudanie, podobnie postąpił z rządem.

Jerzy Haszczyński: Ciemne chmury nad sojuszem z Litwą

Wspólne świętowanie, spotkania prezydentów, nawet rządów. Pojawiają się jednak rysy w kwestiach unijnych oraz mniejszości.

Jerzy Haszczyński: Pokojowa Nagroda Nobla 2021. Na wojnie o wolność słowa

Rzadko kiedy pokojowy Nobel zaskakuje pozytywnie. Tym razem tak jest. Komitet Noblowski, nagradzając dwójkę dziennikarzy z krajów, w których za wolność słowa płaci się najwyższą cenę, podjął decyzję trafną i o znaczeniu symbolu.

Czy Niemcy będą mieć pierwszego kanclerza-ateistę?

Następca Merkel może być pierwszym szefem rządu RFN bez wyznania.

Wszystkie nieszczęścia Jemenu

To nieprawda, że na naszym terytorium toczy się wojna zastępcza między Arabią Saudyjską a Iranem - podkreśla w rozmowie z „Rzeczpospolitą” jemeński dyplomata.

Co czeka Zachód po wyborach w Niemczech

O ostatnich wyborach do Bundestagu, kryzysie, który przeżywa Zachód, pomysłach na wspólną europejską armię oraz relacjach Niemiec i Polski z Jerzym Haszczyńskim, szefem działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”, rozmawia Michał Płociński.

Fumio Kishida, nowy lider trzeciej gospodarki świata

Wybrany w środę szef partii rządzącej Fumio Kishida ma niedługo zostać premierem.

Jerzy Haszczyński: Nowy świat bez Merkel

Większych korekt w polityce zagranicznej można się spodziewać po koalicji z SPD na czele niż po rządzie kierowanym przez szefa partii żegnającej się kanclerz.

Jerzy Haszczyński: Niemcy są inne, przynajmniej trochę inne

Wciąż nie jest jasne, kto będzie kanclerzem Niemiec. I jaką koalicją pokieruje.

Jerzy Haszczyński: Co nam Niemcy wybiorą

W niedzielę najważniejsze wybory w Unii Europejskiej w tym sezonie. A może i od lat, od brexitu. Czy bez Angeli Merkel czeka nas potop? Nie.