Od startu do mety – co zrobić, żeby sprawę gospodarczą szybko skończyć?

W sprawie gospodarczej jest trochę jak w skokach narciarskich: to, co najważniejsze, dzieje się na progu, w locie można dokonać już tylko niewielkich korekt.

Publikacja: 28.07.2023 02:00

Od startu do mety – co zrobić, żeby sprawę gospodarczą szybko skończyć?

Foto: Adobe Stock

Znane powiedzenie – przypisywane brytyjskiemu premierowi Benjaminowi Disraeli – mówi, że istnieją trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, okropne kłamstwa i statystyki. Warto się jednak przyjrzeć statystykom działania polskich sądów. Pierwsza z nich jest budująca. Liczba sędziów na 100 tys. mieszkańców mieści się w średniej unijnej. Gorzej jednak wygląda sprawa najważniejsza tj. średni czas rozpoznania sprawy sądowej. Jeśli wierzyć statystyce, wynosi on w Polsce 317 dni, ale to niestety wartość myląca. Średnią (trochę sztucznie) zaniżają bowiem proste czynności, w których sądy pełnią rolę rejestru, a także sprawy zamykane z przyczyn formalnych przed rozpoczęciem „prawdziwego” procesu. W rzeczywistości rozpoznanie sprawy gospodarczej trwa znacznie dłużej niż 317 dni i realnie sięga nawet więcej niż trzech lat. W tych realiach powstaje pytanie: czy przedsiębiorca może – poza rozpoznaniem sprawy w arbitrażu – zrobić coś, aby czas postępowania skrócić.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą