Zmiany w postępowaniu cywilnym ważne dla przedsiębiorców

Sądy okręgowe będą rozpoznawały sprawy o prawa majątkowe, których wartość przedmiotu sporu przekracza 100 tys. zł. Strony wybiorą jeden sąd, do zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem. Brak organów jednostki organizacyjnej dłużnika nie spowoduje zawieszenia postępowania egzekucyjnego.

Publikacja: 21.07.2023 02:00

Zmiany w postępowaniu cywilnym ważne dla przedsiębiorców

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

W ramach ostatniego artykułu z cyklu publikacji, dotyczących nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: „KPC”) [większość przepisów nowelizacji obowiązuje od 1 lipca br.] przedstawione zostaną kolejne regulacje, wywierające szczególny wpływ na przebieg postępowania rozpoznawczego, czy egzekucyjnego. Pomimo tego, że dotyczą one wszystkich uczestników postępowania, to wielokrotnie, z uwagi na ich przedmiot, większe znaczenie będą mieć dla przedsiębiorców. To bowiem podmioty profesjonalne, biorąc pod uwagę ich szeroką aktywność zawodową, występują w różnych postępowaniach, czy też zawczasu budują strategie działania, z uwzględnieniem ryzyk procesowych. Zawsze warto przygotować się do procesu, aby nie zostać zaskoczonym jego przebiegiem, bez względu na rolę procesową z jaką przyjdzie się uporać.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?