Rusza e-monitoring przeciw podszywaniu się pod spółki

Krajowy Rejestr Sądowy będzie wyposażony w elektroniczny newsletter ostrzegający właścicieli spółki, że ktoś próbuje się włamać do akt rejestrowych ich spółki.

Publikacja: 21.06.2022 07:07

Rusza e-monitoring przeciw podszywaniu się pod spółki

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Ma on zapobiegać podszywaniu się pod właścicieli, zarządców spółek i prowadzenia oszukańczych transakcji.

21 czerwca wchodzi w życie nowela ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, która ma zapobiegać takim nielegalnym przejęciom spółek i ich okradaniu, ale też oszukiwania kontrahentów tych spółek.

Chodzi o tzw. kradzieże spółek, proceder polegający na dokonywaniu zmian wpisów w KRS na podstawie sfałszowanych dokumentów, bez wiedzy prawowitych zarządców i wspólników. Przez takie fałszowanie danych dochodzi do przejmowanie kontroli nad spółką i dokonywanie transakcji, ze szkodą dla niej i jej właścicieli, np. przez sprzedaż nieruchomości należących do spółki. Ten proceder ułatwiał fakt, że wiele spółek działa na niewielkich obrotach, ale posiada majątek i konta, a ich właściciele nie pilnują regularnie zmian dokonywanych w rejestrze spółki.

Czytaj więcej

Rejestr spółek pod większą ochroną. Będzie "dzwonek alarmowy"

Jak stanowią nowe przepisy, informacja o dokonaniu w Rejestrze zmian będzie automatycznie przesyłana za pośrednictwem systemu teleinformatycznego każdemu, kto za pośrednictwem tego systemu zalogował się i wskazał spółkę, o której informacje ma otrzymywać. Informacje te będą przesyłane automatycznie przez wskazany okres, nie dłużej niż przez rok, albo do chwili rezygnacji z otrzymywania tych informacji. Dopuszczalne jest przedłużanie tego okresu, każdorazowo na czas nie dłuższy niż rok.

Przez newsletter przesyłane będą tylko podstawowe informacje o spółce i jej wspólnikach, dostępne publicznie w aktach rejestrowych i w KRS, więc nie grozi ujawnienie żadnych tajemnic firmy.

Niezależnie od tej zabezpieczającej roli tą drogą właściciele spółek będą mogli, przeglądając zdalnie akta rejestrowe, śledzić szczegóły postępowania przed sądem rejestrowymi, co też może odciążyć sekretariaty sądów.

– W dobie elektronizacji, w tym sądowych rejestrów, taki elektroniczny newsletter jest naturalnym i wskazanym rozwiązaniem, gdyż służy transparentności danych zamieszczanych w KRS, pozwala uniknąć nierzadkiego podszywania się pod rejestrowe zapisy – wskazuje Cezary Zalewski, sędzia Sądu Gospodarczego w Warszawie. – Niestety, doświadczenia związane ze stosowaniem innych podobnych systemów choćby Rejestru Zadłużonych pokazują, że nie wystarczy uchwalić przepisów i nawet utworzyć system elektroniczny, ważne jest jeszcze, aby zapewnić jego sprawne funkcjonowanie.

Podstawa prawna: ustawa z 7 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, DzU z 11 maja 2022 r., poz. 984

Ma on zapobiegać podszywaniu się pod właścicieli, zarządców spółek i prowadzenia oszukańczych transakcji.

21 czerwca wchodzi w życie nowela ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, która ma zapobiegać takim nielegalnym przejęciom spółek i ich okradaniu, ale też oszukiwania kontrahentów tych spółek.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP