Czorsztyn - wyrok WSA ws. wywłaszczenia nieruchomości na urządzenie placu

Po rezygnacji z pomnika w Czorsztynie celem publicznym pozostało urządzenie placu, na którym miał stanąć.

Publikacja: 04.03.2019 08:04

Czorsztyn - wyrok WSA ws. wywłaszczenia nieruchomości na urządzenie placu

Foto: 123RF

Na wniosek gminy Czorsztyn starosta nowotarski orzekł w kwietniu 2018 r. o wywłaszczeniu niezabudowanej działki na realizację celu publicznego, tj. urządzenie placu z terenem zieleni i ciągiem pieszym. Odszkodowanie, ustalone na podstawie operatu szacunkowego, miało wynieść 19 130 zł.

Czytaj także: Co zrobić gdy gmina lub skarb państwa zabiera ci działkę czy mieszkanie. Należy się odszkodowanie

Początkowo wniosek gminy zawierał jeszcze jeden cel publiczny, wyrażony w uchwale Rady Gminy Czorsztyn z 2016 r. w sprawie ustalenia miejsca pamięci narodowej pod nazwą „Na pamiątkę setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski 1918–2018". Pomnik, który powinien stanąć w środku działki, miał być najbardziej przekonującym argumentem za jej przejęciem przez gminę na cel publiczny. Gdy jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność uchwały, gmina zrezygnowała z postawienia pomnika. Wniosek o wywłaszczenie nieruchomości został zmodyfikowany i celem publicznym pozostało już tylko urządzenie placu wyposażonego w teren zieleni i ciąg pieszy.

Działka była jednak własnością prywatną, a dotychczasowe rokowania z jej właścicielem nie doprowadziły do nabycia jej przez gminę w drodze umowy cywilnoprawnej. Grunt, chociaż liczący zaledwie 300 mkw., znajduje się bowiem w atrakcyjnym turystycznie terenie, ma regularny kształt, dostęp do drogi publicznej i możliwość podłączenia do infrastruktury. Jest więc łakomym kąskiem dla gminy.

W odwołaniu do wojewody właściciel nieruchomości sformułował aż 23 zarzuty. Powołał się m.in. na opinię urbanistyczną dotyczącą ustalenia w miejscowym planie możliwości lokalizacji celu publicznego na tym terenie. Wojewoda utrzymał jednak w mocy decyzję wywłaszczeniową. Stwierdził, że planowane zagospodarowanie przestrzenne działki położonej w centrum nieruchomości należących do gminy wpłynie na wizerunek i atrakcyjność miejscowości. Zaspokoi społeczne potrzeby i przyniesie korzyści dla mieszkańców gminy wynikające z urządzenia placu z terenem zieleni i ciągiem pieszym. Jest to więc cel publiczny.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie właściciel nieruchomości zarzucił, iż mimo niepowodzenia w sprawie pomnika gmina wcale nie zrezygnowała z przejęcia działki za kwotę odbiegającą od jej wartości rynkowej. Zwrócił także uwagę na dwie kluczowe jego zdaniem daty. Pierwsza to 18 listopada 2015 r., kiedy w ustawie o gospodarce nieruchomościami pojawił się cel publiczny, tj. możliwość wywłaszczania gruntów pod publicznie dostępne samorządowe: ciągi piesze, place, parki, promenady, bulwary, a także ich urządzenie, w tym budowę lub przebudowę. Druga data to uchwalenie w 2012 r. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Czorsztyn, w którym jako cel publiczny pojawiły się na tym terenie usługi gminne.

WSA uznał, że po unieważnieniu uchwały o ustanowieniu w Czorsztynie miejsca pamięci narodowej cel publiczny nie obejmował już postawienia pomnika. Takim celem pozostał jednak zamiar urządzenia placu wraz z terenem zielonym i ciągiem pieszym.

Zgodnie z przepisami ugn wywłaszczenie może być dokonane, jeżeli cele publiczne nie mogą być zrealizowane w inny sposób. Taka sytuacja zachodzi właśnie tutaj, gdyż po niepowodzeniu rokowań nie można było nabyć w drodze umowy cywilnoprawnej nieruchomości przeznaczonej w miejscowym planie pod zieleń urządzoną, ciągi piesze i place, czyli pod usługi publiczne. Uzasadniało to wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego na wniosek gminy Czorsztyn i wydanie decyzji wywłaszczeniowej. Sąd zaakceptował również sposób wykonania operatu – i oddalił skargę.

Orzeczenie jest nieprawomocne.

Sygn. akt: II SA/Kr 1330/18

Na wniosek gminy Czorsztyn starosta nowotarski orzekł w kwietniu 2018 r. o wywłaszczeniu niezabudowanej działki na realizację celu publicznego, tj. urządzenie placu z terenem zieleni i ciągiem pieszym. Odszkodowanie, ustalone na podstawie operatu szacunkowego, miało wynieść 19 130 zł.

Czytaj także: Co zrobić gdy gmina lub skarb państwa zabiera ci działkę czy mieszkanie. Należy się odszkodowanie

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów