Dopłaty do kolonii dzieci z ZFSS bez składek ZUS i PIT

Dofinansowania na wakacje finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są wolne od ZUS i podatku, gdy są zróżnicowane według kryteriów socjalnych. Takim kryterium nie może być staż pracy pracownika ani jego kwalifikacje.

Publikacja: 01.08.2019 06:40

Dopłaty do kolonii dzieci z ZFSS bez składek ZUS i PIT

Foto: Adobe Stock

Dopłaty do kolonii dla dzieci to jedna z form działalności socjalnej pracodawcy. Definicję tej działalności zawiera art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1352). Są tom.in. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej.

Czytaj także:

Dofinansowanie wypoczynku dzieci pracowników z ZFŚS - jak ujmować w księgach

Pomoc nie tylko z zfśs

Pracodawca, który 1 stycznia br. zatrudniał co najmniej 50 osób (w przeliczeniu na pełne etaty), miał obowiązek utworzyć w tym roku zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs). Taki obowiązek, niezależnie od liczby zatrudnionych, mieli też pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Natomiast firma, która zatrudnia mniej niż 50 osób, mogła:

- utworzyć zfśs,

- ograniczyć się do wypłaty świadczenia urlopowego,

- utworzyć fundusz na cele socjalno-bytowe na podstawie układu zbiorowego pracy (gdy nie ma zfśs).

W teorii możliwe jest też finansowanie dopłat do kolonii dzieciom pracowników ze środków obrotowych, bez tworzenia zfśs czy funduszu na cele socjalno-bytowe.

Środki socjalne

Z punktu widzenia pracodawcy najważniejszą zasadą jest to, że przyznawanie świadczeń z zfśs musi być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z niego. W praktyce oznacza to, że kryterium decydującym o uprawnieniach pracownika z tego tytułu jest wysokość dochodów gospodarstwa domowego pracownika. Zgodnie z orzecznictwem, takim kryterium nie może być staż pracy pracownika czy jego kwalifikacje (wyrok Sądu Najwyższego z 16 sierpnia 2005 r., I PK 12/05).

Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z zfśs oraz zasady przeznaczania środków tego funduszu pracodawca musi określić w regulaminie zfśs, odpowiednio uzgodnionym, w zależności od tego, czy w firmie funkcjonuje zakładowa organizacja związkowa, czy nie. W takim regulaminie powinny znaleźć się precyzyjne zapisy pozwalające na ustalenie, co i w jakiej wysokości należy się pracownikowi i innym osobom uprawnionym.

Wakacyjne wyjazdy

Dopłaty do kolonii dla dzieci mogą obejmować zarówno wypoczynek letni, jak i zimowy, krajowy czy zagraniczny. Pracodawca może dofinansować taki wypoczynek w formie dopłat dzieciom pracowników, jeśli dzieci te nie ukończyły 18 lat.

Opodatkowanie tego rodzaju świadczeń oraz obowiązek uiszczenia od nich składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, zależy od tego, z jakiego źródła finansowane są te dopłaty.

Przy finansowaniu z zfśs lub funduszu na cele socjalno-bytowe dopłaty są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, niezależnie od wysokości. Jeśli zaś są finansowane z innych źródeł, korzystają ze zwolnienia do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2000 zł.

Dofinansowanie wypoczynku dziecka nie podlega składkom na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne, jeśli zostało wypłacone ze środków zfśs. Natomiast dopłaty z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe na podstawie układu zbiorowego pracy u pracodawcy, który nie tworzy zfśs, są zwolnione ze składek do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego na zfśs.

Najmniej korzystne zasady dotyczą dofinansowania pochodzącego z innych źródeł, np. ze środków obrotowych. Takie kwoty pracodawca musi doliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Autorka jest adwokatem, Grupa Prawna Togatus

Dopłaty do kolonii dla dzieci to jedna z form działalności socjalnej pracodawcy. Definicję tej działalności zawiera art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1352). Są tom.in. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej.

Czytaj także:

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP