Wierzyciel wysłał upomnienie wzywające do uiszczenia opłaty dodatkowej za parkowanie na adres zobowiązanego, który widniał w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Adres był nieaktualny, więc upomnienie nie zostało doręczone do rąk zobowiązanego. W konsekwencji nie dotarła do niego informacja, że jeśli nie wniesie opłaty dodatkowej, to wszczęta zostanie przeciwko niemu egzekucja administracyjna.

W ocenie RPO, obowiązkiem wierzyciela było ustalenie rzeczywistego adresu zamieszkania zobowiązanego i faktyczne doręczenie mu upomnienia.

- Prawidłowe doręczenie upomnienia jest warunkiem dopuszczalności wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Sąd administracyjny błędnie uznał, że wierzyciel nie musiał weryfikować danych adresowych zamieszczonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i upomnienie wysłane na adres ustalony w oparciu o tę ewidencję zostało skutecznie doręczone zobowiązanemu - uważa RPO.

Rzecznik przypomina zasadę oficjalności doręczeń, która gwarantuje obywatelowi możliwość udziału w postępowaniu i obrony swoich praw. Wynika  z niej, że to organ ustala adresy zamieszkania stron i przy doręczeniu pierwszego pisma w sprawie powinien ustalić rzeczywisty adres miejsca, w którym strona faktycznie przebywa, korzystając w tym celu z wszelkich dostępnych danych i informacji.