fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

VAT: usługi prawne nie zawsze są działalnością gospodarczą

123RF
Radca prawny zatrudniony na umowę-zlecenie nie musi płacić VAT.

Jeśli prawnik nie ponosi ryzyka ekonomicznego, jego usługi nie są obciążone VAT. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią radca prawny, który zamierza podpisać umowę-zlecenie z urzędem gminy. Będzie świadczył usługi prawne w określony dzień tygodnia i przez stałą liczbę godzin. Urzędnicy udostępnią mu umeblowane pomieszczenie. Będzie tam komputer wyposażony w program prawniczy, drukarka, telefon, kserokopiarka, faks.

Za swoje czynności prawnik ma dostawać stałe wynagrodzenie. Zgodnie z ustawą o PIT będzie to przychód z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 8). Gmina zwróci mu też wydatki związane z wykonywaniem usług poza siedzibą, np. za przejazdy.

Prawnik podkreśla, że nie jest zarejestrowany jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Uważa też, że nie musi płacić VAT.

Co na to fiskus? Podkreślił, że w świetle ustawy o VAT podatnikiem jest m.in. osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą. Rozumie się przez nią m.in. wszelką działalność usługodawców.

Ustawa o VAT wymienia też czynności, które nie są działalnością gospodarczą. Przykładowo wykonywane na podstawie umowy o pracę. A także umowy-zlecenia, z której przychody wymienione są w art. 13 pkt 2–9 ustawy o PIT.

Aby nie płacić VAT, trzeba jednak jeszcze spełnić warunki określone w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. Chodzi o umowę ze zlecającym wykonanie czynności, z której wynikają warunki świadczenia usług, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności zlecającego wobec osób trzecich.

Zdaniem skarbówki z przepisu tego wynika, że nie jest podatnikiem osoba, która tworzy ze zlecającym usługę więzi tożsame ze stosunkiem pracy, nie ponosząc tym samym ryzyka ekonomicznego.

Czy przesłanki wymienione w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT są spełnione w opisanej sytuacji? Fiskus to potwierdził.

Po pierwsze, w umowie- -zleceniu zostały określone warunki wykonywania czynności. A wykorzystywanie infrastruktury i organizacji wewnętrznej urzędu powoduje, że zleceniobiorca nie ponosi w tym zakresie ryzyka ekonomicznego.

Po drugie, umowa przewiduje stałe wynagrodzenie. Nie można więc mówić o ponoszeniu ryzyka ekonomicznego przez radcę prawnego.

Po trzecie, odpowiedzialność za działania podejmowane przez prawnika ma ponosić urząd gminy. Mecenas będzie zaś odpowiadał wobec urzędu na zasadach określonych w kodeksie cywilnym.

Reasumując, usługi świadczone przez prawnika nie są działalnością gospodarczą. Nie ponosi on bowiem ryzyka gospodarczego. Zawarcie opisanej umowy-zlecenia spowoduje powstanie stosunku prawnego zbliżonego do stosunku pracy. Wykonywane przez prawnika czynności nie będą więc opodatkowane.

numer interpretacji: 0115-KDIT1-1.4012. 70.2018.1.AJ

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA