fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

VAT: Przedsiębiorcy łatwiej ustalą stawkę

123RF
Wysokość podatku będzie zależała od klasyfikacji CN. Ministerstwo Finansów chce odejść od PKWiU. Wprowadzi też wiążące interpretacje stawkowe.

Ministerstwo Finansów przystępuje do zapowiadanych wcześniej działań, których celem jest ujednolicenie stawek podatku.

– Prowadzone są prace nad przygotowaniem nowej matrycy stawek VAT. Planowane zmiany mają uprościć system. Rozważana jest rezygnacja z klasyfikacji statystycznej (PKWiU) i przejście na klasyfikację CN (nomenklatura scalona) – odpowiedział resort na pytanie „Rzeczpospolitej".

Według MF wprowadzane zmiany mogą wiązać się z pewnymi „przesunięciami między stawkami, które w ogólnym rozrachunku powinny pozostać neutralne dla gospodarstw domowych". Resort zaznacza jednak, że jeszcze za wcześnie rozmawiać o konkretnych grupach towarów i usług, które będą objęte poszczególnymi stawkami.

Wcześniej MF zapowiadało, że chce, „aby podobne towary lub grupy towarów bądź usługi były opodatkowane w taki sam sposób".

Mniej nieprawidłowości

Obecnie ustawa o VAT dla określenia właściwej stawki podatku odwołuje się do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Eksperci wskazują jednak, że w praktyce sprawia to przedsiębiorcom wiele trudności. Przykładem są funkcjonujące obecnie trzy stawki VAT na żywność: 23 proc., 8 proc. i 5 proc.

– Przejście na klasyfikację CN to bardzo dobry pomysł – mówi Przemysław Ruchlicki, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.

– Kody CN są bardziej szczegółowe i dokładne niż klasyfikacja PKWiU. Poza tym obejmują cały obrót gospodarczy, ponieważ nomenklatura scalona stosowana jest w handlu międzynarodowym. Łatwiej też będzie określić skutki podatkowe, gdyż CN to podstawowy element Wspólnej Taryfy Celnej. Ma to duże znaczenie nie tylko dla branży spożywczej, ale również ochrony zdrowia, dla innych branż, w których stosuje się zwolnienia z VAT czy obniżone stawki podatku – wyjaśnia ekspert.

Z kolei dla organów podatkowych zastosowanie CN powinno być skutecznym orężem w zwalczaniu nieprawidłowości w korzystaniu z obniżonej stawki i zwolnienia z VAT. Zdarzają się bowiem firmy, które dzięki nieprecyzyjnej klasyfikacji PKWiU optymalizują swoje podatki.

Ruchlicki zaznacza jednak, że przedsiębiorcy będą musieli uważać, by stosowane przez nie kody CN były zgodne z klasyfikacją PKD prowadzonej przez nich działalności.

– By ograniczyć ryzyko nieprawidłowości, warte rozważenia jest również wprowadzenie jednej obniżonej stawki VAT na żywność – mówi prawnik Marcin Malinowski.

Zgodnie z raportem firmy Grant Thornton, gdyby wyniosła ona 5 proc., budżet państwa straciłby na tym tylko 0,5 mld zł.

Pewność dla podatnika

– Jednym z największych problemów jest jednak brak możliwości uzyskania wiążącej interpretacji podatkowej w sprawach stawek VAT, która chroniłaby podatnika – mówi Malinowski.

Obecnie interpretacje wydawane są warunkowo. Fiskus zaznacza w nich, że są wiążące tylko wtedy, gdy podany przez podatnika opis sprawy jest zgodny ze stanem faktycznym. Przedsiębiorca, który chce zastosować obniżoną stawkę VAT (5 proc. lub 8 proc. zamiast 23 proc.), musi sam ustalić właściwy kod Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Zgodnie z innym raportem Grant Thornton takie wadliwe, niedające ochrony interpretacje otrzymało w ciągu pięciu lat 3532 podatników.

Ministerstwo Finansów chce rozwiązać również ten problem.

– Planujemy wprowadzić wiążącą interpretację stawkową zapewniającą podatnikowi pewność prawa – zapowiada resort.

Eksperci chwalą ten pomysł.

– Będzie to duża zmiana, korzystna dla przedsiębiorców – mówi Malinowski.

Opinia

Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, menedżer w Grant Thornton

Interpretacje stawkowe będą bardzo cenne dla firm. Należy jednak pamiętać, że po przejściu na klasyfikację CN będą odnosić się do przyszłości, a wszystkie wydane wcześniej interpretacje podatkowe, odnoszące się do PKWiU, stracą moc. Aby rozwiązać problemy podatników, administracja skarbowa powinna zmienić podejście i – uwzględniając orzecznictwo sądów administracyjnych – rozpatrywać daną sprawę całościowo. Nie może – tak jak obecnie – uchylać się od interpretowania przepisów innych ustaw, do których ustawa podatkowa się odnosi. Ważne jest też, by to organ wydający interpretację sam ustalał klasyfikację statystyczną danego towaru, a nie odsyłał podatnika po opinię urzędu statystycznego. Jest to szczególnie istotne dla tzw. świadczeń kompleksowych w rozumieniu przepisów o VAT. Natomiast samo przejście na klasyfikację CN będzie okazją do uproszczenia i odejścia od takich absurdów jak np. różne stawki VAT na musztardę i sos musztardowy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA