Przemysław Wojtasik: Zmiany w stawkach VAT, czyli pedicure zamiast kiełbasy

Rząd przywrócił od 1 kwietnia 5 proc. podatek na podstawowe produkty spożywcze. Na pocieszenie dostajemy niższy VAT na usługi kosmetyczne.

Publikacja: 02.04.2024 13:56

Przemysław Wojtasik: Zmiany w stawkach VAT, czyli pedicure zamiast kiełbasy

Foto: Adobe stock

Droższy chleb, mleko i kiełbasa – taka niemiła niespodzianka czekała klientów wielu sklepów we wtorkowy poświąteczny poranek. A wnikliwi badacze paragonów zauważyli, że zmieniła się stawka VAT na ich ulubione artykuły.

Koniec zerowej stawki VAT na żywność

Dlaczego? Bo rząd nie przedłużył obowiązującego od 1 lutego 2022 r. zerowego VAT. Przypomnijmy, że został wprowadzony na podstawowe produkty spożywcze i miał powstrzymać rozpędzającą się inflację. Teraz inflacja znacznie spadła i obecna władza uznała, że obniżka jest już niepotrzebna (jak powiedział w poniedziałek w Polsat News wicepremier Krzysztof Gawkowski „są pewne granice tego, gdzie pewnego rodzaju wsparcie stosujemy”). Skutek jest taki, że od 1 kwietnia 2024 r. wrócił 5 proc. VAT na produkty wymienione w poz. 1-18 załącznika nr 10 ustawy o VAT. Między innymi chleb, mleko, masło, ser, wędliny, jaja, olej, makaron, owoce, warzywa.

Czytaj więcej

Likwidacja zerowego VAT na żywność: wiążące informacje stawkowe do wymiany

Czy 5 proc. VAT na żywność podniósł ceny

Sklepy musiały więc przeprogramować kasy fiskalne i stosować nowe cenniki. Czy wszystkie podniosły ceny? Nie, część sprzedawców postanowiła wziąć VAT na siebie i na razie ich nie podwyższać (analizę nowych cen czytelnicy znajdą na rp.pl). Oczywiście sklepy muszą stosować 5 proc. stawkę podatku, ta sama cena oznacza, że zmniejszyły po prostu swoją marżę.

Rezygnacja z zerowego VAT ma też inne konsekwencje. Jak wskazuje Krajowa Informacja Skarbowa zmiana stawki oznacza wygaśnięcie od 1 kwietnia 2024 r. wiążących informacji stawkowych (WIS) wydanych na produkty, które były objęte obniżką. I zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby wnioski o wydanie nowych WIS były załatwiane w ciągu miesiąca (o problemie z wiążącymi informacjami stawkowymi pisaliśmy już w „Rzeczpospolitej” z 13 kwietnia). Krajowa Informacja Skarbowa podkreśla też, że zmiana VAT nie wpływa na klasyfikację towarów według Nomenklatury scalonej (CN).

Czytaj więcej

Zerowy VAT na żywność nie zostanie przedłużony

Zdaniem ekspertów z Konfederacji Lewiatan przywrócenie 5 proc. stawki podatku spowoduje wzrost inflacji o około 0,9 pkt. proc. Zmiana będzie odczuwalna dla obywateli, szczególnie tych mniej zarabiających.

Na większy VAT zareagowali posłowie z PiS. We wtorek 2 kwietnia wnieśli do Sejmu projekt przywracający zerową stawkę podatku (od 15 kwietnia do końca 2024 r.).

Obniżka VAT na usługi kosmetyczne

Powrót 5 proc. podatku na żywność to niejedyna nowość w stawkach VAT. Rządzący dotrzymali bowiem obietnicy z kampanii wyborczej i obniżyli podatek dla sektora beauty. Minister finansów wydał w tej sprawie rozporządzenie i od 1 kwietnia na 8 proc. VAT są nie tylko usługi fryzjerskie, ale także kosmetyczne. Jak jednak podkreślają eksperci, nie ma pewności czy ta zmiana jest zgodna z unijnym prawem. Natomiast na pytanie, czy obniżka VAT na pedicure zrekompensuje wyższy podatek na kiełbasę, musi już sobie odpowiedzieć każdy z czytelników.

Czytaj więcej

Obniżka VAT na usługi kosmetyczne. Jest już projekt

Czytaj więcej

VAT na żywność. Adrian Zandberg apeluje do Andrzeja Domańskiego. „Proszę się jeszcze raz zastanowić”

Droższy chleb, mleko i kiełbasa – taka niemiła niespodzianka czekała klientów wielu sklepów we wtorkowy poświąteczny poranek. A wnikliwi badacze paragonów zauważyli, że zmieniła się stawka VAT na ich ulubione artykuły.

Koniec zerowej stawki VAT na żywność

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Składka zdrowotna, czyli paliwo wyborcze
Opinie Prawne
Wandzel: Czy po uchwale SN frankowicze mają szansę na mieszkania za darmo?
Opinie Prawne
Marek Isański: Wybory kopertowe, czyli „prawo” państwa kontra prawa obywatela
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Co dalej z podsłuchami i Pegasusem po raporcie Adama Bodnara
Opinie Prawne
Ewa Łętowska: Złudzenie konstytucjonalisty
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?