Odwołanie od decyzji administracyjnej trzeba przekazać w ciągu siedmiu dni

Przekazanie odwołania jest czynnością materialno-techniczną. Przyjmuje się, że w razie jej niedokonania w terminie stronie służy skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Publikacja: 07.08.2018 06:00

Odwołanie od decyzji administracyjnej trzeba przekazać w ciągu siedmiu dni

Foto: Fotolia.com

- Organ I instancji, do którego wniesiono odwołanie, nie przekazał go – wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi – do organu odwoławczego. Czy strona może podjąć jakieś kroki, aby doprowadzić do przesłania odwołania?

Tak.

Zgodnie z art. 132 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.), jeżeli odwołanie wniosły wszystkie strony, a organ, który wydał decyzję, uzna, że to odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, może wydać nową decyzję, w której uchyli lub zmieni zaskarżoną decyzję. Dotyczy to także sytuacji, gdy odwołanie wniosła tylko jedna ze stron, ale pozostałe strony wyraziły zgodę na uchylenie lub zmianę decyzji zgodnie z żądaniem odwołania (art. 132 § 2 k.p.a.).

Organ, który wydał zaskarżoną decyzję, ma 7 dni na skorzystanie z tych uprawnień. Jeżeli nie wydał nowej decyzji, musi – w terminie 7 dni od dnia, w którym otrzymał odwołanie – przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy organowi odwoławczemu (art. 133 k.p.a.). Sytuacje, w których można wnieść ponaglenie, określono w art. 37 § 1 k.p.a. Zgodnie z tym przepisem stronie służy prawo do wniesienia ponaglenia w razie:

- niezałatwienia sprawy w terminie określonym w art. 35 k.p.a. lub przepisach szczególnych ani w dodatkowym terminie wskazanym stronie zgodnie z art. 36 § 1 k.p.a. (bezczynność) bądź

- prowadzenia postępowania dłużej niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy (przewlekłość).

Celem ponaglenia jest doprowadzenie do załatwienia sprawy przez organ (por. art. 37 § 6 pkt 2 lit. a i § 8 k.p.a.). W myśl art. 104 k.p.a. zasadą jest, że organ załatwia sprawę przez wydanie decyzji. Decyzje rozstrzygają sprawę co do jej istoty w całości lub w części albo w inny sposób kończą sprawę w danej instancji. Przesłanie odwołania wraz z aktami sprawy przez organ I instancji organowi odwoławczemu jest czynnością materialno – techniczną. Z tego względu niekiedy wyrażany jest pogląd, że nie chodzi tu o załatwienie sprawy, o którym mowa w art. 37 k.p.a.

W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 27 października 2011 r. (sygn. IV SAB/Po 22/11, LEX nr 1155209) stwierdzono, że w razie nieprzesłania odwołania do II instancji nie przysługuje zażalenie (od 1 czerwca 2017 r. zażalenie na bezczynność zostało zastąpione ponagleniem) z art. 37 k.p.a.

W orzecznictwie przyjmuje się jednak, że przesłanie odwołania organowi wyższej instancji, będące obowiązkiem organu I instancji, jest czynnością z zakresu administracji publicznej dotyczącą uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa, w związku z czym w razie braku takiej czynności stronie przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego na postawie art. 3 § 2 pkt 9 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (por. np. wyrok WSA w Poznaniu z 17 maja 2018 r., sygn. II SAB/Po 17/18, LEX nr 2496866). Przez pojęcie aktów lub czynności z zakresu administracji publicznej, o których mowa w tym przepisie, rozumie się głównie właśnie czynności określane są w doktrynie jako materialno - techniczne, wywołujące określone skutki drogą faktów (wyrok WSA w Białymstoku z 17 kwietnia 2018 r., sygn. II SAB/Bk 12/18, LEX nr 2482553).

—Anna Puszkarska, radca prawny

Podstawa prawna:art. 35-37, art. 104, art. 132-133 ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1257 ze zm.), art. 3 § 2 pkt 9, art. 52 § 1-2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1302)

- Organ I instancji, do którego wniesiono odwołanie, nie przekazał go – wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi – do organu odwoławczego. Czy strona może podjąć jakieś kroki, aby doprowadzić do przesłania odwołania?

Tak.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP