fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Afera Piebiaka: Komitet Obrony Sprawiedliwości żąda dymisji ministra Ziobry i rezygnacji całej KRS

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Dymisji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, rezygnacji członków KRS oraz rzeczników dyscyplinarnych i innych sędziów zamieszanych w akcję hejterską domaga się Komitet Obrony Sprawiedliwości, organizacja zrzeszająca prawników z 12 organizacji pozarządowych.

Podczas dzisiejszej konferencji przez Sądem Najwyższym przedstawiciele KOS zwracali uwagę, że ujawnione przez Onet informacje świadczą o tym, że nie mamy do czynienia ze zwykłym  hejtem przeciwko sędziom, ale z czymś gorszym: planowanym, systemowym działaniem aparatu państwa.

Czytaj też:

Apel Iustitii do sędziów z MS i KRS: Zrezygnujcie ze stanowisk!

Laskowski : Wyjaśnienie afery jest w interesie państwa

Afera Piebiaka: KRS potępia, Ziobro się odcina

Prawnicy z KOS przedstawili listę postulatów i żądań, których realizacja ma umożliwić  funkcjonowania państwa. To dymisja ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, rezygnacja członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa i wstrzymanie wszelkich prac KRS, rezygnacja rzeczników dyscyplinarnych oraz innych sędziów "zaangażowanych w systemowe szerzenie nienawiści". KOS domaga się także przeprowadzenia "wnikliwych postępowań" przeciwko osobom zaangażowanym w szerzenie nienawiści wobec sędziów i pociągnięcia ich do odpowiedzialności.

W opublikowanej dziś opinii KOS przyznaje, że z niedowierzaniem i niepokojem śledzi publikacje dotyczące grupy skupionej wokół Łukasza Piebiaka, której prawdopodobnym celem było "systemowe atakowanie sędziów i innych osób wyrażających sprzeciw wobec niszczenia podstaw państwa prawa, ich kompromitowanie, zastraszanie i nękanie."

Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS zwraca uwagę, że nie są to nowe zjawiska w życiu publicznym. Przypomina akcję billboardową finansowaną z funduszy publicznych, wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o zorganizowanej grupie przestępczej wśród krakowskich sędziów, porównywanie sędziów do funkcjonariuszy reżimu Vichy, a także wypowiedzi ministra sprawiedliwości i wiceministra Marcina Warchoła  zarzucające sędziom arogancję i niski poziom etyki oraz nierozliczenie się z przeszłością państwa komunistycznego.

"Jednak ostatnie zdarzenia ujawnione przez media są przede wszystkim dowodem na głęboki kryzys państwa i zagrożeniem dla ochrony wolności i praw każdego z nas. Burzą też wiarę i szacunek obywateli zarówno do wymiaru sprawiedliwości, jak i do państwa." - czytamy w stanowisku KOS.

KOS wyraził wsparcie dla ofiar kampanii nienawiści zarządzanej przez urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości i zaapelował o całościowe, dogłębne, transparentne i bezstronne wyjaśnienie sprawy przez powołane do tego organy państwa.

"Postępowanie wyjaśniające powinno być prowadzone przy pełnej jawności podejmowanych działań, a przede wszystkim z udziałem czynnika społecznego, w szczególności z dopuszczeniem do prac organizacji pozarządowych. Oczekujemy, że organy władzy będą w tej sprawie działać stanowczo i skutecznie, zmierzając do przywrócenia rządów prawa, respektowania orzeczeń sądów polskich i europejskich i naprawy Państwa Polskiego." - napisali członkowie KOS.

Komitet Obrony Sprawiedliwości to porozumienie dwunastu organizacji zrzeszających sędziów i prokuratorów, organizacji pozarządowych oraz inicjatyw zaangażowanych w obronę praworządności w Polsce. W skład Komitetu wchodzą Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", Stowarzyszenie Sędziów „THEMIS", Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia", Inicjatywa Obywatelska Wolne sądy, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS, Archiwum Osiatyńskiego, Stowarzyszenie Amnesty International, Polska Fundacja FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju), Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Sądów Administracyjnych i Forum Współpracy Sędziów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA