fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Apel Iustitii w związku z aferą hejterską. Zrezygnujcie ze stanowisk!

Adobe Stock
Stowarzyszenie Iustitia wystosowało apel do sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości, członków aktualnie funkcjonującej Krajowej Rady Sądownictwa oraz rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców o rezygnację ze stanowisk.

Zdaniem Iustitii, ostatnie wydarzenia dobitnie wskazują na konieczność jak najszybszej likwidacji politycznego nadzoru Ministerstwa Sprawiedliwości nad sądownictwem oraz delegacji sędziów do tego resortu. - Niezależne sądy stojące na straży praw i wolności obywatelskich muszą być niedostępne dla polityków i polityki. Podobnie prokuratura nie może być uwikłana w bieżącą politykę - podkreśla stowarzyszenie.

Dalej Iustitia wskazuje, że "negatywne skutki tych niezwykłych wydarzeń powinny zostać jak najszybciej wyeliminowane z życia publicznego poprzez przeprowadzenie odpowiednich zmian ustawowych, jak również poprzez weryfikację decyzji personalnych podjętych przez kierownictwo resortu zaangażowanego w akcję ujawnioną przez portal Onet.pl".

Stowarzyszenie zaapelował do: sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości,  członków aktualnie funkcjonującej Krajowej Rady Sądownictwa, rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców, "przyfaksowanych" prezesów sądów, osób, które uzyskały wątpliwe prawnie nominacje sędziowskie, w szczególności do Sądu Najwyższego, w tym wszystkich nominowanych do Izby Dyscyplinarnej i Izby kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - oraz innych sędziów obsługujących aktualnie funkcjonującą Radę Sądownictwa i agendy ministerialne o refleksję nad tym, czy służą praworządnej Rzeczypospolitej, czy opowiadają się po stronie kreujących na polityczne zamówienie nienawiść do współobywateli.

- Apelujemy o rezygnację ze stanowisk otrzymanych w tak smutnych okolicznościach - pisze Iustitia. - Traktujemy to jako ważny warunek rozpoczęcia w Polsce procesu przywracania praworządności - dodaje.

W poniedziałek portal Onet.pl ujawnił, że od czerwca 2018 roku wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak koordynował akcję mającą na celu skompromitowanie co najmniej 20 sędziów sprzeciwiających się zmianom w wymiarze sprawiedliwości, w tym prezesa „Iustitii" Krystiana Markiewicza, poprzez publikację anonimowych historii zawierających plotki oraz pogłoski na temat ich życia prywatnego.

We wtorek popołudniu wiceminister Piebiak podał się do dymisji. Jednocześnie zapowiedział, że pozwie redakcję Onetu za publikację. Zdaniem ustępującego wiceministra portal "rozpowszechnia pomówienia" na jego temat, "oparte na relacjach niewiarygodnej osoby".

Czytaj także:

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA