fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Spór o TK: zespół ekspertów przedstawi propozycję rozwiązania

Koordynator Zespołu Ekspertów ds. Problematyki Trybunału Konstytucyjnego - prof. UW dr hab. Jan Majchrowski, podczas konferencji prasowej w Sejmie
PAP/Rafał Guz
Zespół ekspertów powołany przez marszałka Sejmu daje sobie od półtora do dwóch miesięcy na przedstawienie propozycji rozwiązania problemów wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Członkowie powołanego 30 marca zespołu przygotowali analizy dotyczące opinii Komisji Weneckiej i ustalili tryb procedowania oraz zmian w ustawie o Trybunale.

– Chcemy, by efektem naszej pracy był jeden dokument, który będzie się składał z dwóch części. Pierwsza to merytoryczna propozycja rozwiązania zaistniałej sytuacji, która może być normatywnie skonsumowana przez Sejm – powiedział w poniedziałek podczas konferencji szef zespołu prof. Jan Majchrowski.

Część druga ma obszernie uzasadniać te propozycje i odnosić się do różnych opinii o kryzysie wokół Trybunału, zwłaszcza do opinii Komisji Weneckiej.

Piętnastoosobowy zespół prawników, w większości złożony z profesorów prawa i konstytucjonalistów, powołał marszałek Sejmu Marek Kuchciński po tym, gdy premier Beata Szydło przekazała opinię Komisji Weneckiej do parlamentu, by tam wszystkie siły polityczne przygotowały kompromisowe rozwiązanie.

Komisja Wenecka wskazała, że „osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce, i wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń Trybunału oraz gruntownej i wyważonej debacie wszystkich sił parlamentarnych.

Majchrowski dopytywany, czy eksperci przygotowują propozycje zmian w konstytucji, podkreślił, że zespół „nie ma ram ściśle określonych co do ustawy. Możemy proponować również rozwiązania na gruncie zmiany konstytucji. Natomiast zdajemy sobie sprawę, że tak jak przeprowadzenie zmian ustawowych jest możliwe, tak przeprowadzenie zmian konstytucyjnych jest bardzo trudne, aczkolwiek nie niemożliwe".

Na uwagę dziennikarzy, że w czasie prac zespołu może ujawnić się dualizm prawny, gdyby TK wydał więcej wyroków, odpowiedział, że dwa równoległe systemy prawa nam nie grożą, ponieważ z dwóch praw jedno musi ustąpić drugiemu. Grozić może zaś to, że różne organy państwa będą się opierać na różnych interpretacjach. Zespół ma temu zapobiec.

Pytany, dlaczego w zespole dominują prawnicy kojarzeni z PiS, prof. Majchrowski wyjaśnił, że odpowiadać powinien marszałek Kuchciński.

Zespół ma się zebrać 11 maja ponownie. Ostatnie jego posiedzenie zaplanowano na 9 czerwca, choć prace mogą się zakończyć nieco wcześniej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA