fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

JPK: mali pod elektroniczną lupą

123RF
Z początkiem roku małe firmy będą zobowiązane do stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Już od lipca tego roku fiskus może sprawdzać rozliczenia dużych firm bez wysyłania do nich kontrolerów. Po prostu żąda zestawienia określonych transakcji w formie elektronicznej (w przypadku VAT – comiesięcznych zeznań w tym formacie).

W ten sposób może szybko sprawdzić rozliczenia firmy, które mają wpływ na podatki.

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązek stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego będą obciąży także małych i średnich przedsiębiorców. Będą co miesiąc składać pliki JPK_VAT, obejmujące ewidencję zakupu i sprzedaży do celów podatku od towarów i usług. Pierwsze takie sprawozdanie złożą do 25 lutego 2017 r.

Obowiązek ten na razie (do końca 2017 r.) nie obejmie mikroprzedsiębiorców. Chodzi o firmy zatrudniające do dziesięciu pracowników i równocześnie nieprzekraczające 2 mln euro rocznych obrotów lub których aktywa nie przekraczają tej kwoty.

Obowiązek przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego na żądanie organów podatkowych (czyli pełna elektroniczna kontrola podatkowa) obejmie mikro-, małych i średnich przedsiębiorców dopiero 1 lipca 2018 r.

Przedsiębiorcy podlegający nowym obowiązkom mogą bezpłatnie pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Finansów aplikację pozwalającą na generowanie plików JPK i ich wysyłkę.

podstawa prawna: nowela z 13 maja 2016 r. do ordynacji podatkowej i ustawy o VAT DzU z 20 października 2016 r., poz. 846

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA