fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

MF zmieniło wymogi techniczne Jednolitego Pliku Kontrolnego

www.sxc.hu
Ministerstwo Finansów znów zmieniło wymogi techniczne Jednolitego Pliku Kontrolnego. To nie ułatwia życia podatnikom – twierdzą eksperci.

Wprowadzaniu nowego modelu elektronicznych kontroli dla dużych firm towarzyszy sporo zamieszania. Wprawdzie ustawowe przepisy dotyczące tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego obowiązują od 1 lipca, ale wymogi techniczne wciąż się zmieniają. W środę 20 lipca opublikowano nową wersję specyfikacji interfejsów usług JPK. Ministerstwo Finansów przedstawiło kolejną próbną wersję internetowej bramki, za pomocą której można będzie przesyłać dane podatników do władz skarbowych.

Nie tylko ta zmiana spędza sen z oczu informatykom i osobom zajmującym się podatkami w dużych firmach. Najbardziej doskwiera brak czasu. Techniczne przepisy dotyczące oprogramowania dla celów JPK ukazały się późno, bo pod koniec czerwca. Tymczasem duże firmy, nawet jeśli nie zostaną skontrolowane w nowy sposób, i tak będą musiały przesłać pierwszą strukturę JPK dotyczącą VAT do 25 sierpnia (wraz z deklaracją za lipiec).

Z sygnałów od przedsiębiorców wynika, że pojawiają się kłopoty nie tyle z wdrożeniem samego oprogramowania, ile z wysyłką danych przez specjalną bramkę internetową Ministerstwa Finansów.

– Przesyłane pliki zawierają m.in. miesięczne zestawienia wszystkich faktur, a więc są dość obszerne. Często przekraczają założone przez resort 60 MB – zwraca uwagę Bogdan Zatorski, kierownik konsultingu biznesowego w firmie Sage, dostawcy oprogramowania. – Mimo że nasze oprogramowanie jako pierwsze zostało dostosowane do nowych zasad, w każdej firmie trzeba je jeszcze zainstalować i przetestować – wyjaśnia Zatorski. Dodaje, że sprawnemu przeprowadzeniu tego procesu nie sprzyja okres wakacyjny, gdy wiele osób decyzyjnych w firmach wyjechało na urlopy.

– W sierpniu spełnienie obowiązków w VAT przez dużych podatników będzie znacznie trudniejsze niż dotychczas – ostrzega Dorota Pokrop, doradca podatkowy i partner w firmie doradczej EY. I przyznaje: to w znacznej mierze efekt tego, że istotne przepisy dotyczące JPK ukazały się dość późno.

Jednolity Plik Kontrolny wprowadziło już kilka krajów europejskich. W Portugalii np. przepisy dotyczące JPK ukazały się na dziewięć miesięcy przed ich wejściem w życie.

– Zawczasu konsultowaliśmy ich techniczną treść z krajowym stowarzyszeniem producentów oprogramowania – mówiła podczas niedawnej konferencji w Warszawie Ana Mascarenhas, pełnomocniczka ds. wdrażania JPK z ramienia portugalskich władz.

Kolejnym problemem ze stosowaniem JPK może być oprogramowanie nie tyle do sporządzania raportów dla fiskusa, ile do szyfrowania ich wysyłki. Dziś jest ono dostępne tylko na zasadach komercyjnych.

– Dla dużych firm jest to mniejszy problem, niż może być już wkrótce dla małych i średnich – zauważa Dorota Pokrop. Będą one podlegały obowiązkom w zakresie JPK od 1 stycznia 2017 r.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.rochowicz@rp.pl

Firma na wskroś prześwietlona

- Jednolity Plik Kontrolny umożliwia fiskusowi zebranie w krótkim czasie ogromnej ilości danych o kontrolowanej firmie. Kontrole z JPK nie dezorganizują pracy firmy, ale zmuszają ją do ujawnienia wielu informacji o swojej działalności.

- JPK zawiera siedem struktur obejmujących księgi rachunkowe, wyciągi bankowe, zasoby magazynowe, ewidencje zakupu i sprzedaży VAT, faktury VAT, podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencję przychodów.

- Dzięki jednoczesnej analizie różnych danych kontrolerzy mogą uzyskiwać potrzebne informacje na styku kilku podatków (np. porównanie CIT z VAT).

- JPK wprowadzono m.in. w Austrii, Belgii, Danii, Holandii, Litwie, Luksemburgu, Niemczech, Słowenii, Szwecji, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Nie we wszystkich krajach jednak JPK obejmuje tak duży zestaw danych jak w Polsce.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA