fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zaliczenie zwrotu VAT, wynikającego ze złożonej deklaracji

Adobe Stock
Decyzja nieostateczna nie może być wykonana, nie tylko w postępowaniu egzekucyjnym, ale także poprzez zaliczenie na nią nadpłat lub zwrotów podatku.

Spór w sprawie dotyczył zaliczenia zwrotu VAT, wynikającego ze złożonej deklaracji za miesiąc luty 2019 r., na poczet zaległości w PIT za 2013 r.

Podatnik nie zgadzał się z tym rozstrzygnięciem. Ale ostatecznie jego zażalenie nic nie dało. Organ odwoławczy wyjaśnił, że w sytuacji, gdy podatnik wykazuje w deklaracji VAT-7 kwotę do zwrotu na rachunek bankowy, organ podatkowy pierwszej instancji przede wszystkim weryfikuje jego zasadność, a następnie analizuje, czy podatnik posiada wymagalne i nieprzedawnione zaległości podatkowe. Zaliczenie zwrotu podatku, następuje z mocy samego prawa i dokonuje się z dniem złożenia deklaracji lub korekty deklaracji wykazującej zwrot podatku.

Jak tłumaczyli urzędnicy, jeśli organ podatkowy stwierdzi jednoczesne występowanie m. in. zaległości podatkowej i kwoty nadwyżki podatku wykazanej do zwrotu na rachunek bankowy – nie w dacie złożenia deklaracji, ale w dacie, w której należy dokonać technicznej czynności zwrotu – jest...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA