Z ulgi rodzinnej korzystają nie tylko rodzice, ale też opiekunowie prawni i rodziny zastępcze, jeżeli spełnią ustawowe warunki. Nie zawsze muszą mieszkać z dzieckiem. Wynika tak z interpretacji wydanej dla podatniczki, która od 2016 r., na podstawie decyzji sądu, jest zawodowym rodzicem zastępczym małoletniego. W styczniu 2019 r. decyzją sądu dziecko zostało umieszczone w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. Ośrodek nie zapewnia całodobowego utrzymania. Wnioskodawczyni ponosi koszty m.in. wyżywienia, odzieży i środków czystości. Ponadto w dalszym ciągu pełnieni funkcję rodziny zastępczej.

Czytaj także: Młody z ulgą w PIT, ale rodzic może stracić swoją

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że nadal może korzystać z ulgi rodzinnej. Wątpliwości wynikają z faktu, że zgodnie z art. 27f ust. 2c ustawy o PIT ulga nie przysługuje od miesiąca, w którym dziecko na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Nie dotyczy to jednak tego przypadku, ponieważ wnioskodawczyni finansuje utrzymanie swojego podopiecznego.

Fakt umieszczenia dziecka w instytucji, która nie zapewnia całodobowego utrzymania w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, stanowi przesłankę uznania, że wnioskodawczyni nie traci prawa do ulgi – stwierdził dyrektor KIS.

Numer interpretacji: 0112-KDIL2-1.4011.45.2020.2.KF