fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Nowe prawo 2019: więcej czasu na zgłoszenie podatku liniowego

123RF
Przedsiębiorca, który chce przejść na podatek liniowy lub ryczałt, poinformuje o tym fiskusa w ciągu 20 dni od uzyskania w danym roku pierwszego przychodu.

Od 2019 r. podatnicy będą mieli więcej czasu na zmianę zasad rozliczania swojej działalności. Do tej pory musieli to zrobić do 20 stycznia danego roku. Jeśli przedsiębiorca chciał np. zrezygnować z zasad ogólnych (czyli rozliczenia według stawek 18 i 32 proc.), to do 20 stycznia musiał poinformować skarbówkę, że wybiera 19-proc. podatek liniowy. Termin był nieprzekraczalny, a każde opóźnienie sprawiało, że jeszcze przez rok trzeba się było rozliczać na starych zasadach.

Od 1 stycznia 2019 r. podatnicy będą zobowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania liniowego do 20. dnia miesiąca następującego po tym, w którym osiągnięto pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym. Jeśli natomiast pierwszy przychód zostanie osiągnięty w grudniu, to pismo trzeba będzie złożyć do końca roku podatkowego.

– W praktyce oznacza to, że sposób rozliczenia możemy wybrać do 20 lutego, ponieważ pierwszy przychód w danym roku firmy osiągają w styczniu. Można sobie też wyobrazić, że przedsiębiorca osiąga pierwszy w roku przychód np. w lutym. Wówczas ma prawo dokonać zmiany do 20 marca. Podejście administracji skarbowej do tej kwestii staje się bardzo elastyczne – mówi doradca podatkowy Andrzej Sadowski.

Nie zmieni się zasada, że raz wybrany sposób rozliczeń ma dotyczyć również lat następnych. Jeśli ktoś w 2019 r. złoży oświadczenie o wyborze stawki liniowej, to będzie ono obowiązywać również w kolejnych latach. Nie trzeba go co roku ponawiać.

Jednak w kolejnych latach podatnik może zmienić zdanie. Wówczas w terminie do 20. dnia po miesiącu uzyskania pierwszego przychodu także może zawiadomić fiskusa o rezygnacji z opodatkowania liniowego. Może też złożyć wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej albo oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Z uproszczenia skorzystają również małżonkowie, którzy płacą podatek od najmu nieruchomości należącej do majątku wspólnego. Od 1 stycznia 2019 r. pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przez jednego z nich może podpisać tylko on. To samo dotyczy zawiadomienia o wyborze rozliczenia całości tego dochodu przez jednego z małżonków. Podpisanie oświadczenia lub zawiadomienia będzie traktowane na równi ze złożeniem przez jednego z małżonków oświadczenia o upoważnieniu go przez współmałżonka do złożenia oświadczenia lub zawiadomienia w imieniu obojga. Oświadczenie to będzie się składało pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Ci, którzy płacą ryczałt raz na kwartał, nie będą musieli zawiadamiać o tym fiskusa do 20 stycznia. Od 2019 r. podatnicy będą informować o wyborze opłacania ryczałtu w takiej formie w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym stosowali ten sposób.

Podstawa prawna: nowelizacja z 9 listopada 2018 r. o uproszczeniach dla przedsiębiorców DzU z 30 listopada, poz. 2244.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA