fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Auto w firmie – podatkowe zmiany: drogi samochód w leasing najlepiej w tym roku

Adobe Stock
Firmy, które chcą rozliczyć całość rat w podatkowych kosztach, muszą się pospieszyć z podpisaniem umowy. W przyszłym roku odliczą tylko 150 tys. zł.

Tylko zawarcie umowy leasingu do końca roku da możliwość rozliczania wszystkich rat w podatkowych kosztach. Od 1 stycznia 2019 r. zasady rozliczenia będą surowsze. Tak wynika z nowelizacji ustawy o PIT/CIT czekającej już tylko na podpis prezydenta.

Chodzi o samochody osobowe powyżej 150 tys. zł. Teraz raty są bez ograniczeń rozliczane w kosztach uzyskania przychodów. W przyszłym roku będzie limit. Przedsiębiorca rozliczy koszty w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 tys. zł pozostaje do wartości samochodu. Jeśli więc weźmie w przyszłym roku w leasing operacyjny auto o wartości 300 tys. zł, do podatkowych kosztów zaliczy tylko 50-proc. raty (nielimitowane będą odsetki).

Wydaje się natomiast, że nie ma przeszkód, aby po wykupie auta (po zakończeniu umowy leasingu) wrzucić w koszty poniesiony wydatek (oczywiście też do kwoty 150 tys. zł).

Na wprowadzeniu limitu nie stracą natomiast ci, którzy korzystają z tańszych samochodów. Czyli większość przedsiębiorców, według danych Związku Polskiego Leasingu średnia wartość wyleasingowanego w zeszłym roku auta osobowego wyniosła bowiem 94 tys. zł.

Czy zmiany dotyczące rat dotkną też tych, którzy podpisali umowy w 2018 r. albo wcześniej? Nie. Oni będą rozliczali leasing na dotychczasowych zasadach. Bez ograniczeń czasowych, aż do zakończenia umowy.

Na podpisanie takiej umowy przedsiębiorcy mają czas do końca roku. Jeśli zdążą, zaliczą raty do podatkowych kosztów bez ograniczeń, nawet jeśli wykorzystywany w działalności samochód jest wart więcej niż 150 tys. zł.

Czy do zagwarantowania sobie korzystniejszych zasad rozliczenia wystarczy samo podpisanie umowy leasingowej, czy też do końca roku przedsiębiorca musi także dostać auto? Przepisy nic nie mówią o wydaniu samochodu, wydaje się więc, że odebranie go w przyszłym roku nie wyklucza prawa do naliczania podatkowych kosztów na dotychczasowych, korzystniejszych zasadach.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA