fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Firma zaliczy do kosztów podatek od nieruchomości

www.sxc.hu
Przedsiębiorca może wpisać do księgi wydatki na wykorzystywany w działalności lokal, nawet jeśli nie wprowadził go do ewidencji środków trwałych.

Prowadzę firmę usługową i rozliczam się za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Na potrzeby działalności wykorzystuję w całości lokal mieszkalny (mam w nim biuro). Nie wprowadziłam go do ewidencji środków trwałych, ale wydatki związane z jego eksploatacją (czynsz, media itp.) zaliczam do kosztów uzyskania przychodów. Czy podobnie mogę zrobić z podatkiem od nieruchomości? – pyta czytelniczka.

Jeśli mieszkanie jest wykorzystywane na potrzeby firmy, to podatek od nieruchomości może być kosztem uzyskania przychodów. Nawet jeśli lokal nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Przedsiębiorca nie musi bowiem tego robić. Wyraźnie o tym mówi art. 22c pkt 2 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem amortyzacji nie podlegają lokale mieszkalne służące działalności gospodarczej, jeżeli podatnik nie podejmie decyzji o ich amortyzowaniu. Z tego wniosek, że przedsiębiorca nie ma obowiązku wpisywania mieszkania do ewidencji środków trwałych. Nie wyklucza to jednak możliwości zaliczenia podatku od nieruchomości do kosztów uzyskania przychodów, oczywiście pod warunkiem, że lokal faktycznie jest wykorzystywany na potrzeby firmy. Wydatek ewidencjonujemy w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 28 sierpnia 2015 r. (IBPB-1-1/4511-286/15/DW). Wystąpił o nią przedsiębiorca sprzedający meble, oświetlenie i inne artykuły domowe. Postawił budynek gospodarczy wykorzystywany w całości na potrzeby działalności. Nie wprowadził go do ewidencji środków trwałych i nie amortyzuje go. Chciałby zaliczać do kosztów uzyskania przychodów podatek od nieruchomości. Twierdził, że jest to możliwe, ponieważ jest to koszt funkcjonowania jego firmy. Może być odliczony od przychodu bez względu na to czy budynek jest czy nie jest środkiem trwałym.

Fiskus nie miał nic przeciwko temu. Potwierdził, że wydatek ma związek z działalnością. Można go zaliczyć do kosztów w momencie poniesienia, a więc w dacie wydania decyzji wymiarowej ustalającej wysokość podatku. Dla możliwości rozliczenia tego wydatku w kosztach nie ma znaczenia, że przedsiębiorca nie wpisał budynku do ewidencji środków trwałych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA