PIT/CIT: Nabycie usług marketingowych trzeba należycie udokumentować

Poniesienie wydatków na reklamę czy promocję powinno być potwierdzone dowodami wskazującymi, że czynności faktycznie zostały zrealizowane. Przedsiębiorca powinien więc posiadać protokoły odbioru, banery i plakaty.

Aktualizacja: 20.04.2015 09:12 Publikacja: 20.04.2015 05:40

PIT/CIT: Nabycie usług marketingowych trzeba należycie udokumentować

Foto: ROL

Wszelkie wydatki ponoszone przez przedsiębiorców związane z zakupem usług marketingowych, w tym wydatki na reklamę, promocję, czy organizację różnego rodzaju programów lojalnościowych, po spełnieniu ogólnych przesłanek potrącalności kosztów, uregulowanych w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT i odpowiednio art. 22 ust. 1 ustawy o PIT mogą być kosztami uzyskania przychodów. Usługi marketingowe jako usługi o charakterze niematerialnym wymagają jednak dużej dbałości w zakresie dokumentowania ich zakupu.

Jedynie zgromadzenie spójnej i kompletnej dokumentacji, w tym m.in. umowy czy porozumienia prezentującego w sposób przejrzysty warunki realizacji usług marketingowych (szczegółowy przedmiot usług, sposób realizacji, warunki zlecenia, szczegółowy sposób rozliczeń), faktura z odpowiednią specyfikacją i odesłaniem do umowy, protokoły odbioru usług, korespondencja w czasie ich realizacji, a także materialne dowody ich wykonania uzależnione od faktycznego zakresu usług pozwalają zaliczyć wydatek na usługi marketingowe do kosztów uzyskania przychodów. Przy ponoszeniu tego rodzaju wydatków należy więc zwrócić szczególną uwagę na sposób ich dokumentowania, a obowiązki stron w tym zakresie mogą znaleźć swój wyraz już w zapisach umownych. Ułatwi to zgromadzenie dowodów potwierdzających zakup usług i pozwoli na zaliczenie poniesionych wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Usługi marketingowe są usługami niematerialnymi i ich realizacja nie wiąże się z powstaniem czegoś materialnego (rzeczowego, namacalnego), co z kolei powoduje ryzyko związane z możliwością kwestionowania faktycznego wykonania. Skoro ponoszony wydatek na realizacje tego rodzaju usług ma zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, a nie ma materialnych (rzeczowych) efektów jego wykonania, to podatnik musi prawidłowo udokumentować rzeczywiste zrealizowanie zakresu usług marketingowych, gromadząc w tym zakresie odpowiednią dokumentację.

Ciężar dowodu spoczywa na podatniku

Przepisy ustaw podatkowych nie przewidują wprawdzie dla usług niematerialnych szczególnych postanowień obejmujących sposób ich dokumentowania, jednak w doktrynie oraz orzecznictwie podkreśla się obowiązek udokumentowania faktycznego wykonania tego rodzaju usług. W tym zakresie wskazuje się, że posiadanie samej umowy oraz faktury dokumentującej zakup usługi niematerialnej jest niewystarczające. Dopiero bowiem posiadanie dowodów potwierdzających faktyczne wykonanie tego rodzaju usług pozwala zakwalifikować ponoszone wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

W tym zakresie można wskazać na stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrażone w wyroku z 5 stycznia 2011 r. (II FSK 1594/09), zgodnie z którym „(...) istotne jest to, że podatniczka nie przedłożyła żadnych dowodów, z których wynikałoby, że usługi marketingowe zostały wykonane. Ani umowa, ani faktury, ani dyspozycja wypłaty, ani też przesłuchanie podatniczki nie dowodzą wykonania tych usług. To, że zawarto umowę z firmą I., oznacza, że zawarto umowę o świadczenie usług marketingowych z firmą I., nie oznacza, że została ona wykonana. Okoliczność wykazania, że usługi te zostały wykonane, spoczywa na podatniku (...)".

Przydadzą się foldery, zdjęcia i korespondencja

Dokumentacja zakupu usług niematerialnych (w tym usług marketingowych) oprócz umowy i faktury powinna więc obejmować dowody potwierdzające faktyczne jej wykonanie. Podatnik powinien zatem posiadać np.: protokoły odbioru wykonywanych usług, dokumentację zdjęciową, foldery, broszury informacyjne, banery, plakaty i inne materiały reklamowe – w zależności od wybranej formy promocji (reklamy). Może także dysponować inną dokumentacją potwierdzającą wykonanie usług – np. opracowaniami na piśmie, korespondencją handlową (wydruki e-maili) czy dokumentacją zamówień na usługi. Ważna jest również spójność wszelkich zgromadzonych dowodów, w tym umów, porozumień, wystawianych dokumentów sprzedaży, a także odpowiednie opisy na fakturach dokumentujących wykonanie określonych usług.

Warto zadbać o precyzyjny kontrakt

Obok faktury, podstawowym (choć niejedynym) dowodem dokumentującym usługi marketingowe jest prawidłowo sporządzona i odzwierciedlająca stan rzeczywisty umowa. Umowa powinna w tym zakresie precyzyjnie określać warunki realizacji usług marketingowych, a w szczególności wskazywać ich zakres przedmiotowy, sposób realizacji, warunki zlecenia, nadzór nad ich realizacją, sposób odbioru, a także sposób rozliczeń. Tak sporządzona umowa może być jednym z dowodów potwierdzających zakup usług. Jako podstawa rozliczeń, na wystawianej przez kontrahenta fakturze lub sporządzonej do niej specyfikacji powinno znaleźć się odesłanie do prawidłowo sporządzonej umowy. Prawidłowe wskazanie podstawy realizacji transakcji oraz sporządzona specyfikacja do wystawionej faktury (specyfikacja wskazująca sposób obciążenia, zakres realizowanych usług z wyszczególnieniem ich rodzaju, formy, ilości czy okresu, w którym były realizowane) jako podstawowy element dokumentacji usług niematerialnych może pozwolić na zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów.

Konieczne są podpisy obu stron

W celu zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na zakup usług marketingowych podatnik musi zgromadzić także inne dowody potwierdzające realizację tego rodzaju usług (umowy, porozumienia, protokoły, zlecenia pisemne, w tym korespondencję e-mailową transakcji). Dodatkowo przy dokonywaniu obciążeń za usługi marketingowe w przyjętych okresach rozliczeniowych należy każdorazowo zadbać o podpisywanie przez obie strony umowy – protokołu lub potwierdzenia realizacji zlecenia, będącego podstawą do wystawienia faktury. Pozwoli to określić, jakie usługi udokumentowane fakturą zostały wykonane w danym okresie.

Przedsiębiorca powinien zgromadzić również inne dowody wykonania takich usług, np. zdjęcia, wizualizacje, opracowania planów marketingowych i inne szczegółowe dowody realizacji zlecenia odpowiadające szczegółowym postanowieniom umów. Te dodatkowe dowody, w tym także protokoły odbioru usług, korespondencja w czasie ich realizacji (wzajemne porozumienia, ustalenia), a także materialne dowody ich wykonania, pozwolą udokumentować faktyczne wykonanie usług marketingowych i zaliczyć wydatek poczyniony na ich zakup do kosztów uzyskania przychodów.

Musi być związek z działalnością

Oprócz prawidłowego udokumentowania nie należy również zapominać o pozostałych przesłankach potrącalności wydatków uregulowanych art. 15 ust. 1 ustawy o CIT oraz odpowiednio art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Chodzi w szczególności o wskazanie celu i związku wydatku z prowadzoną działalnością.

Autor jest konsultantem podatkowym w dziale podatków bezpośrednich ECDDP Sp. z o.o.

Wszelkie wydatki ponoszone przez przedsiębiorców związane z zakupem usług marketingowych, w tym wydatki na reklamę, promocję, czy organizację różnego rodzaju programów lojalnościowych, po spełnieniu ogólnych przesłanek potrącalności kosztów, uregulowanych w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT i odpowiednio art. 22 ust. 1 ustawy o PIT mogą być kosztami uzyskania przychodów. Usługi marketingowe jako usługi o charakterze niematerialnym wymagają jednak dużej dbałości w zakresie dokumentowania ich zakupu.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP