Okręgowy inspektor pracy zweryfikuje umowę na czas określony

Nawet 30 tys. zł grzywny zapłaci szef, który nie poinformuje okręgowego inspektora pracy o zawarciu długoterminowej umowy na czas określony.

Publikacja: 31.12.2015 06:30

Okręgowy inspektor pracy zweryfikuje umowę na czas określony

Foto: 123RF

Od 22 lutego 2016 r. takie milczenie będzie nowym wykroczeniem przeciwko prawom pracownika. Z modyfikacją zasad terminowego zatrudniania zmieni się katalog wykroczeń w kodeksie pracy. Pojawi się nowe polegające na tym, że nie powiadomi się okręgowego inspektora pracy o zawarciu terminowej umowy. Ustawą z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 1220, dalej nowelizacja) do art. 281 dodano pkt 1a. Zgodnie z nim ten, kto nie zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy w formie pisemnej lub elektronicznej o zawarciu umowy o pracę, o której mowa w art. 251 § 4 pkt 4 k.p., wraz ze wskazaniem przyczyn jej zawarcia, w terminie pięciu dni roboczych od jej przyjęcia, popełnia wykroczenie.

Pozostało 87% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP