BHP w szkołach - zmiany od 28 listopada 2018 r.

Szkoła będzie musiała zapewnić uczniom miejsca na pozostawienie podręczników, długość przerw międzylekcyjnych dyrekcja skonsultuje z rodzicami, wszyscy pracownicy szkoły będą przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy - takie zmiany w przepisach o BHP w szkołach wejdą w życie już pod koniec listopada.

Aktualizacja: 20.11.2018 12:32 Publikacja: 20.11.2018 11:37

BHP w szkołach - zmiany od 28 listopada 2018 r.

Foto: Adobe Stock

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 31 października 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach wejdzie w życie 28 listopada 2019 r. czyli po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia (zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw z 14 listopada 2018 r.).

Oto najważniejsze zmiany.

Wyjścia w rejestrze

Szkoła będzie miała obowiązek rejestrowania wyjść grupowych uczniów, które nie są wycieczkami. Rejestr będzie prowadzony przez dyrektora szkoły lub placówki i będzie zawierać: datę, miejsce i godzinę wyjścia lub zbiórki uczniów, cel lub program wyjścia, miejsce i godzinę powrotu, imiona i nazwiska opiekunów, liczbę uczniów oraz podpisy opiekunów i dyrektora. Do prowadzenia rejestru dyrektor może upoważnić inną osobę. Do wycieczek szkolnych nadal stosuje się kartę wycieczki, określoną w § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. poz. 1055).

Lekcje i przerwy według nowych zasad

W planie zajęć dydaktyczno-wychowawczych trzeba będzie uwzględnić równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia, zróżnicowania zajęć w każdym dniu. Konieczne będzie także uwzględnienie możliwości psychofizycznych uczniów do podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia.

Nowe przepisy wprowadzają dla dyrektora szkoły lub placówki obowiązek zasięgnięcia opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego w sprawie długości przerw międzylekcyjnych. Szkoła powinna mieć możliwość uwzględnienia w organizacji pracy swojej specyfiki oraz potrzeb uczniów, w tym umożliwienie im spożycia posiłków. Zmiany te muszą być wprowadzone do 1 marca 2019 r.

Szafki na książki

Dyrektor będzie musiał zapewnić uczniom w szkole lub placówce miejsce na pozostawienie podręczników i przyborów szkolnych. Zdaniem MEN, rozwiązanie to powinno spowodować skuteczniejsze egzekwowanie praw ucznia i ograniczyć problemy z nadmiernym obciążeniem układu mięśniowo-szkieletowego negatywnie wpływającym na rozwój dziecka.

W przypadku konieczności przeprowadzenia prac remontowych, naprawczych lub instalacyjnych w czasie funkcjonowania szkoły lub placówki, prace te muszą być prowadzone w sposób nienarażający osób pozostających pod opieką szkoły lub placówki na niebezpieczeństwo i uciążliwości oraz z zastosowaniem szczególnych środków ostrożności. Miejsca gdzie są prowadzone prace remontowe, naprawcze i instalacyjne, należy zabezpieczyć przed dostępem osób nieuprawnionych, w szczególności uczniów.

Wszyscy pracownicy muszą przejść szkolenie

Rozporządzenie poszerza katalog miejsc, w których powinna znajdować się apteczka. Oprócz m.in. pokoju nauczycielskiego,  laboratorium  i kuchni   apteczka wraz z instrukcją udzielania pierwszej pomocy będzie musiała znajdować się w świetlicy.

W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia niewątpliwie największe znaczenie ma czas udzielenia poszkodowanemu pomocy, dlatego tak istotne jest, by każdy z pracowników, który znajdzie się najbliżej osoby potrzebującej pomocy, umiał zareagować w danej sytuacji. W celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci podczas pobytu w szkole, wszyscy pracownicy szkół powinni być więc przygotowani do udzielania pierwszej pomocy. Szkoły i placówki muszą do 1 marca 2019 r. zapewnić stosowne przeszkolenie pracownikom niebędącym nauczycielami.

Termin na protokół powypadkowy

Nowelizacja określa również termin na sporządzenie i doręczenie protokołu powypadkowego osobom uprawnionym do zaznajomienia się z materiałami postępowania powypadkowego. Protokół sporządza się w terminie 21 dni od dnia zakończenia postępowania powypadkowego, a doręcza niezwłocznie. Jedynie w uzasadnionych przypadkach protokół powypadkowy może być sporządzony w późniejszym terminie.

Rozporządzenie określa ponadto warunki, które muszą spełniać strzelnice organizowane w szkołach i placówkach. Zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2017 r. poz. 1839, z późn. zm.) broń palna oraz inna broń zdolna do rażenia celów na odległość może być używana w celach szkoleniowych i sportowych tylko na strzelnicach. Strzelnice oraz ich regulaminy muszą być zgodne z przepisami ww. ustawy. Zajęcia na strzelnicy może prowadzić osoba, która spełnia warunki zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 46 ust. 3 wymienionej ustawy. Przed przystąpieniem do strzelania z broni sportowej uczniów należy zaznajomić z zasadami korzystania ze strzelnicy i bezpiecznego obchodzenia się z bronią.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 31 października 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach wejdzie w życie 28 listopada 2019 r. czyli po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia (zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw z 14 listopada 2018 r.).

Oto najważniejsze zmiany.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego