Badanie alkomatem nie zagraża godności pracownika

Szef nawet ustnie może wydać podwładnemu polecenie poddania się testowi trzeźwości, jeśli ma uzasadnione podejrzenia, że ten pił.

Publikacja: 10.09.2015 06:10

Foto: 123RF

Prowadzę firmę budowlaną i zatrudniam dużą załogę. Czy po otrzymaniu anonimowej informacji o piciu alkoholu przez pracownika mogę nakazać mu natychmiastowe udanie się na komisariat policji z przełożonym, aby zbadać jego trzeźwość? Czy nie będzie to potraktowane jako naruszenie jego praw osobistych, np. godności? Czy takie polecenie trzeba wydać na piśmie czy wystarczy ustnie? Czy dopuszczalne jest wypowiedzenie umowy o pracę, gdyby pracownik odmówił poddania się kontroli trzeźwości? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 100 § 1 kodeksu pracy pracownik musi wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są sprzeczne z przepisami lub umową o pracę.

Sam sobie szkodzi

Odmowa wykonania polecenia to ryzyko dla pracownika. Niewykluczone, że szef zastosuje wobec niego sankcje, a sąd rozpoznający ewentualny spór podzieli punkt widzenia zatrudniającego, a nie wnoszącego powództwo etatowca. Według wyroku Sądu Najwyższego z 12 czerwca 1997 r. (I PKN 211/97) bezprawna i świadoma odmowa wykonania polecenia, zagrażająca istotnym interesom pracodawcy, uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.).

Natomiast co do samej formy polecenia skierowanego do zatrudnionego, to przepisy prawa pracy (z wyjątkiem dotyczącym niektórych poleceń w służbie publicznej) nie obwarowały ich szczególną formą. Kodeks pracy wymaga jedynie, aby taka dyspozycja dotyczyła pracy oraz nie była sprzeczna z przepisami lub angażem. Taki kierunek interpretacyjny potwierdza też wyrok SN z 7 lutego 2007 r. (I PK 221/06). Wystarczy więc wydać takie polecenie ustnie.

Opinia i umiejętności

Artykuł 111 k.p. gwarantuje pracownikowi poszanowanie praw i godności. Ponadto w doktrynie i orzecznictwie sądowym funkcjonuje pojęcie „godności pracowniczej" utożsamianej jako poczucie własnej wartości, oparte na opinii dobrego fachowca i sumiennego pracownika oraz na uznaniu zdolności, umiejętności i wkładu pracy pracownika przez jego przełożonych. Naruszeniem tak rozumianej godności są zaś zachowania pracodawcy polegające m.in. na słownej lub czynnej zniewadze, dopuszczaniu się czynów nieobyczajnych wobec pracownika, krzywdzących ocenach jego kwalifikacji, udzielaniu o nim nieprawdziwych opinii, bezzasadnym wymierzaniu mu kar dyscyplinarnych, ujawnianiu bez jego zgody informacji objętych ochroną danych osobowych.

Biorąc to pod uwagę, uzasadnione podanymi w pytaniu okolicznościami polecenie udania się na komisariat policji po to, aby zbadać stan trzeźwości etatowca, nie narusza jego godności pracowniczej. Takie stanowisko zajął m.in. SN w wyroku z 15 października 1999 r. (I PKN 309/99). W sprawie analizowanej w tym orzeczeniu SN nie dopatrzył się naruszenia art. 100 § 1 k.p. przez pracodawcę.

W konsekwencji w świetle tych faktów polecenie wydane przez czytelnika nie naruszy godności i dóbr osobistych kłopotliwego pracownika. Samo bowiem podejrzenie, że spożywał w pracy alkohol, łatwo właśnie wyeliminować przez wynik badania trzeźwości. O ewentualnym naruszeniu godności i dóbr osobistych pracownika można by zaś mówić wówczas, gdyby żadne okoliczności obiektywnie nie tłumaczyły takich podejrzeń, a pracodawca działałby zupełnie nieracjonalnie. Skoro jednak są uzasadnione podstawy wydania takiego polecenia, nie ma mowy o naruszeniu przez przełożonego praw pracowniczych.

Aut za sprzeciw

Natomiast gdy pracownik odmówi wykonania polecenia badania trzeźwości, szef może rozważyć rozwiązanie z nim stosunku pracy, np. przez wypowiedzenie umowy. Należy jednak pamiętać, na co wskazuje art. 30 § 4 k.p., aby była w nim podana przyczyna uzasadniająca taki krok. Co bardzo istotne – pracodawca musi prawidłowo określić powód wymówienia, ponieważ wskazane przyczyny są dla niego wiążące. W przeciwnym razie podczas ewentualnego sporu sądowego nie będzie mógł argumentować zasadności rozwiązania angażu na podstawie innych okoliczności niż powołane w treści wypowiedzenia (wyrok SN z 19 kwietnia 2010 r., II PK 306/09).

podstawa prawna: art. 111, art. 100 § 1, art. 30 § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1502 ze zm.)

Prowadzę firmę budowlaną i zatrudniam dużą załogę. Czy po otrzymaniu anonimowej informacji o piciu alkoholu przez pracownika mogę nakazać mu natychmiastowe udanie się na komisariat policji z przełożonym, aby zbadać jego trzeźwość? Czy nie będzie to potraktowane jako naruszenie jego praw osobistych, np. godności? Czy takie polecenie trzeba wydać na piśmie czy wystarczy ustnie? Czy dopuszczalne jest wypowiedzenie umowy o pracę, gdyby pracownik odmówił poddania się kontroli trzeźwości? – pyta czytelnik.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił