Choroba na zagranicznym urlopie. Co ze zwolnieniem lekarskim

Podczas wakacji temperatura, zmiana diety czy duży wysiłek mogą osłabić zdrowie pracownika. Jeśli zdarzy mu się to w tropikach, musi się wystarać o zwolnienie lekarskie.

Publikacja: 26.08.2019 08:05

Choroba na zagranicznym urlopie. Co ze zwolnieniem lekarskim

Foto: Adobe Stock

Kodeks pracy w art. 166 mówi, że urlop niewykorzystany z powodu niezdolności do pracy, a ta musi być potwierdzona zwolnieniem lekarskim, powinien być udzielony później.

Czytaj także:

Obowiązki pracownika w przypadku choroby na urlopie wypoczynkowym

Jeśli zatrudniony odpoczywa w Polsce, każde zwolnienie lekarskie z automatu trafia do pracodawcy. Ten ma obowiązek wliczyć zatrudnionemu czas zwolnienia do puli wolnego do wykorzystania w danym roku.

– W takim przypadku dojdzie też do korekty wypłaty, gdyż wynagrodzenie urlopowe jest płatne w wysokości 100 proc. pensji, a chorobowe zwykle wynosi tylko 80 proc. – zauważa Katarzyna Sarek-Sadurska, radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch.

Zupełnie inaczej jest, gdy pracownik rozchoruje się w czasie wypoczynku za granicą. Wtedy musi pamiętać, żeby przed wyjściem od lekarza czy opuszczeniem szpitala postarać się o wystawienie mu zwolnienia lekarskiego. Z informacji, jakie uzyskaliśmy z ZUS, wynika, że zwolnienia wystawione przez lekarzy na terytorium UE są honorowane bez zbędnych formalności. Choć są wystawione w obcym języku, nie trzeba ich tłumaczyć na język polski. Inaczej jest ze zwolnieniami lekarskimi uzyskanymi poza UE. Do każdego takiego dokumentu składanego w ZUS potrzebny jest przekład tłumacza przysięgłego.

– Wiele osób, które rozchoruje się w czasie zagranicznego urlopu, zapomina, że bez zwolnienia lekarskiego nie będą mogły odzyskać straconego w czasie choroby urlopu – dodaje mec. Sarek-Sadurska. – Sam wypis ze szpitala nie wystarczy, chyba że jest w nim klauzula czy dopisek o udzielonym zwolnieniu. Trzeba tego bardzo pilnować, bo po powrocie do Polski nie będzie już możliwości uzyskania takiego dokumentu z zagranicy.

Wyjątek jest przewidziany dla polskich lekarzy psychiatrów. Mają oni prawo wystawiać zwolnienia lekarskie wstecz. Przypadłość, która dotknęła pracownika w czasie urlopu, musi się jednak mieścić w tej specjalizacji, no i potrzebna będzie dokumentacja medyczna potwierdzająca takie schorzenia. Zagraniczne zwolnienie lekarskie przyda się z pewnością, gdy okres choroby przekroczy czas urlopu i pracownik nie powróci w umówionym wcześniej terminie do pracy. Tylko wtedy zatrudniony może liczyć na wypłatę zasiłku za ten okres. Brak zwolnienia lekarskiego spowoduje zaś brak wynagrodzenia za okres po zakończeniu urlopu.

Niestawiennictwo w pracy może też postawić takiego pracownika w kłopotliwej sytuacji. Musi bowiem usprawiedliwić nieobecność po zakończeniu urlopu. Wtedy bardzo pomocna będzie dokumentacja medyczna potwierdzająca chorobę i długotrwałe leczenie.

Kodeks pracy w art. 166 mówi, że urlop niewykorzystany z powodu niezdolności do pracy, a ta musi być potwierdzona zwolnieniem lekarskim, powinien być udzielony później.

Czytaj także:

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP