fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Choroba na zagranicznym urlopie. Co ze zwolnieniem lekarskim

Adobe Stock
Podczas wakacji temperatura, zmiana diety czy duży wysiłek mogą osłabić zdrowie pracownika. Jeśli zdarzy mu się to w tropikach, musi się wystarać o zwolnienie lekarskie.

Kodeks pracy w art. 166 mówi, że urlop niewykorzystany z powodu niezdolności do pracy, a ta musi być potwierdzona zwolnieniem lekarskim, powinien być udzielony później.

Czytaj także:

Jeśli zatrudniony odpoczywa w Polsce, każde zwolnienie lekarskie z automatu trafia do pracodawcy. Ten ma obowiązek wliczyć zatrudnionemu czas zwolnienia do puli wolnego do wykorzystania w danym roku.

– W takim przypadku dojdzie też do korekty wypłaty, gdyż wynagrodzenie urlopowe jest płatne w wysokości 100 proc. pensji, a chorobowe zwykle wynosi tylko 80 proc. – zauważa Katarzyna Sarek-Sadurska, radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch.

Zupełnie inaczej jest, gdy pracownik rozchoruje się w czasie wypoczynku za granicą. Wtedy musi pamiętać, żeby przed wyjściem od lekarza czy opuszczeniem szpitala postarać się o wystawienie mu zwolnienia lekarskiego. Z informacji, jakie uzyskaliśmy z ZUS, wynika, że zwolnienia wystawione przez lekarzy na terytorium UE są honorowane bez zbędnych formalności. Choć są wystawione w obcym języku, nie trzeba ich tłumaczyć na język polski. Inaczej jest ze zwolnieniami lekarskimi uzyskanymi poza UE. Do każdego takiego dokumentu składanego w ZUS potrzebny jest przekład tłumacza przysięgłego.

– Wiele osób, które rozchoruje się w czasie zagranicznego urlopu, zapomina, że bez zwolnienia lekarskiego nie będą mogły odzyskać straconego w czasie choroby urlopu – dodaje mec. Sarek-Sadurska. – Sam wypis ze szpitala nie wystarczy, chyba że jest w nim klauzula czy dopisek o udzielonym zwolnieniu. Trzeba tego bardzo pilnować, bo po powrocie do Polski nie będzie już możliwości uzyskania takiego dokumentu z zagranicy.

Wyjątek jest przewidziany dla polskich lekarzy psychiatrów. Mają oni prawo wystawiać zwolnienia lekarskie wstecz. Przypadłość, która dotknęła pracownika w czasie urlopu, musi się jednak mieścić w tej specjalizacji, no i potrzebna będzie dokumentacja medyczna potwierdzająca takie schorzenia. Zagraniczne zwolnienie lekarskie przyda się z pewnością, gdy okres choroby przekroczy czas urlopu i pracownik nie powróci w umówionym wcześniej terminie do pracy. Tylko wtedy zatrudniony może liczyć na wypłatę zasiłku za ten okres. Brak zwolnienia lekarskiego spowoduje zaś brak wynagrodzenia za okres po zakończeniu urlopu.

Niestawiennictwo w pracy może też postawić takiego pracownika w kłopotliwej sytuacji. Musi bowiem usprawiedliwić nieobecność po zakończeniu urlopu. Wtedy bardzo pomocna będzie dokumentacja medyczna potwierdzająca chorobę i długotrwałe leczenie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA