Przejęcie pracowników: przy wypowiedzeniu liczy się staż pracy

Wypowiadając pracownikowi umowę o pracę, nowy pracodawca ma obowiązek uwzględnić okres zatrudnienia przypadający w dotychczasowym zakładzie pracy.

Publikacja: 13.07.2017 06:10

Przejęcie pracowników: przy wypowiedzeniu liczy się staż pracy

Foto: 123RF

Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 6 kwietnia 2017 r. w sprawie C-366/15 w postępowaniu Unionen przeciwko Almega Tjänsteförbunden oraz ISS Facility Services AB.

W czym problem

Sprawa dotyczyła sytuacji czterech pracowników – członków szwedzkiego związku zawodowego Unionen. W wyniku przejęcia przedsiębiorstw, w których byli zatrudnieni, ich pracodawcą stała się spółka ISS. W momencie przejścia, pracownicy związani byli układem zbiorowym pracy, który przewidywał wydłużenie okresu wypowiedzenia po spełnieniu określonych przesłanek. Po pierwsze, możliwość taka dotyczyła pracowników pomiędzy 55. a 64. rokiem życia. Po drugie, okres nieprzerwanego zatrudnienia musiał wynosić minimum 10 lat. Po trzecie, przyczyna wypowiedzenia nie mogła dotyczyć pracownika. Pracodawca przejmujący również objęty był układem zawartym pomiędzy organizacją pracodawców Almega oraz związkiem zawodowym Unionen. Jego postanowienia potwierdzały przedstawione powyżej warunki wypowiedzenia.

Po upływie ponad roku od przejścia zakładu pracy, nowy pracodawca zdecydował się na zwolnienie czterech pracowników z przyczyn ich niedotyczących. Każda z tych osób spełniała kryteria przewidziane dla wydłużonego okresu wypowiedzenia, jednak przejmujący nie zastosował go w stosunku do żadnej z nich. Jego zdaniem, pracownicy nie posiadali nieprzerwanego dziesięcioletniego okresu zatrudnienia u przejmującego i w rezultacie nie spełniali przesłanek wymaganych dla wydłużonego okresu wypowiedzenia.

Unionen sprzeciwił się tym działaniom. Według związku, nowy pracodawca miał obowiązek uwzględnić staż pracy, który zwolnieni nabyli u poprzedniego pracodawcy. Nowy pracodawca naruszył więc prawa członków związku, co doprowadziło do wytoczenia przed sądem krajowym powództwa w sprawie naprawienia szkody poniesionej przez pracowników zwolnionych bez odpowiedniego wydłużenia im okresów wypowiedzenia.

Co orzekły sądy

Sąd krajowy zwrócił się do TSUE z pytaniem, czy pozostaje w zgodzie z prawem unijnym (dyrektywą 2001/23) praktyka polegająca na nieuwzględnianiu stażu pracy nabytego przez pracowników u dotychczasowego pracodawcy.

TSUE jednoznacznie opowiedział się za obowiązkiem uwzględniania stażu pracy nabytego zarówno u dotychczasowego, jak i  nowego pracodawcy. Wydłużenie okresu wypowiedzenia skutkuje prawem do pobierania wynagrodzenia przez kolejne miesiące i dlatego należy zakwalifikować je jako uprawnienie o charakterze pieniężnym. Tak więc, przy dokonywaniu zwolnienia i określaniu okresu wypowiedzenia, przejmujący zobowiązany jest uwzględnić staż pracy uzyskany również u zbywającego.

Następnie Trybunał rozważył kwestię obowiązku stosowania postanowień układu zbiorowego, którym objęci byli zwolnieni pracownicy. Zgodnie z prawem szwedzkim, przez rok od przejścia zakładu nowy pracodawca ma obowiązek przestrzegać postanowień układów zbiorowych na takich samych zasadach, na jakich obowiązywały one w poprzednim zakładzie pracy. Postanowienia te przestają natomiast obowiązywać z chwilą ustania obowiązywania układu zbiorowego lub z chwilą rozpoczęcia obowiązywania względem przejętych pracowników nowego układu zbiorowego pracy.

Trybunał wskazał, że ISS przysługiwało uprawnienie do odstąpienia po upływie roku od warunków przewidzianych przez układ zbiorowy. Ze stanu faktycznego nie wynikało jednak, aby nowy pracodawca próbował modyfikować te warunki. Od dnia przejścia pracowników układ nie został bowiem rozwiązany, nie był przedmiotem nowych rokowań, nie wygasł ani nie zastąpiono go innym układem. Oznacza to, że jego postanowienia nadal obowiązywały. Dlatego też nie można uznać argumentacji nowego pracodawcy, że nie istniał obowiązek uwzględnienia stażu pracy nabytego przez przejętych pracowników przed ich przejęciem. ?

Jak to wpływa na nasze prawo

Katarzyna Dulewicz radca prawny, Partner w Kancelarii CMS

Polskie przepisy są zgodne z komentowanym wyrokiem. Do stażu pracy ustalanego na potrzeby określenia długości okresu wypowiedzenia wlicza się okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła w wyniku przejścia zakładu pracy.

Warto jednak zwrócić uwagę na drugą istotną kwestię podniesioną przez TSUE. Dotyczy ona związania nowego pracodawcy postanowieniami układu zbiorowego po przejściu zakładu pracy. Wskazać należy na podobieństwo przepisów szwedzkich oraz polskich w zakresie ograniczenia przestrzegania warunków wynikających z układu zbiorowego do okresu jednego roku od daty przejęcia zakładu pracy.

Zgodnie ze stanowiskiem TSUE, upływ wskazanego okresu nie może być utożsamiany z automatycznym zaprzestaniem stosowania postanowień układu. Po upływie roku postanowienia układu zbiorowego pracy stają się elementem indywidualnych stosunków pracy. Dlatego też po upływie okresu stosowania dotychczasowego układu, wynikające z niego warunki umów o pracę lub innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy stosuje się do czasu wypowiedzenia tych warunków. Pracodawcy powinni pamiętać, że jeśli po upływie roku nie dokonają wypowiedzeń zmieniających ani nie podpiszą z pracownikami odpowiednich porozumień, w dalszym ciągu będą musieli stosować warunki wynikające z układu zbiorowego.

Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 6 kwietnia 2017 r. w sprawie C-366/15 w postępowaniu Unionen przeciwko Almega Tjänsteförbunden oraz ISS Facility Services AB.

W czym problem

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP