Transakcje M&A – jak przygotować się do sprzedaży biznesu?

Transakcja M&A stanowi zwykle bardzo złożony proces pod względem gospodarczym i operacyjnym, który realizowany jest za pomocą skomplikowanych struktur prawnych. Nierzadko wiele czynności prowadzonych jest równolegle, a przyszły sprzedawca powinien wykonać niektóre z nich jeszcze zanim pojawi się kupujący. Jak przygotować się do sprzedaży biznesu?

Publikacja: 05.04.2024 04:30

Transakcje M&A – jak przygotować się do sprzedaży biznesu?

Foto: Adobe Stock

Skrót „M&A” pochodzi od angielskiego terminu „mergers and acquisitions”, który na polski tłumaczony zwykle bywa jako „transakcje fuzji i przejęć”. Istota transakcji M&A sprowadza się do sprzedaży biznesu, tj. przedsiębiorstwa rozumianego funkcjonalnie. Sprzedaż biznesu może przybrać formę sprzedaży udziałów (akcji) spółki przez jej dotychczasowego wspólnika albo wspólników (ang. share deal). Sprzedający może sprzedać 100 proc. udziałów (akcji) w spółce, ale może również sprzedać pakiet mniejszościowy lub większościowy – transakcją tego typu jest więc również „wpuszczenie” do spółki nowego inwestora. Alternatywną formą sprzedaży biznesu jest sprzedaż przedsiębiorstwa lub niektórych jego składników (ang. asset deal), kiedy to sama spółka występuje w charakterze sprzedawcy. Wybór odpowiedniej formuły sprzedaży powinien zostać poprzedzony analizą uwarunkowań prawnych i podatkowych dla każdego konkretnego przypadku, ponieważ wybrana struktura transakcji pociąga za sobą istotne konsekwencje w tym zakresie.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy