Jednoosobowa spółka z o.o. – zasady działania i odrębności

Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest traktowana często jako alternatywa dla prowadzenia przez przedsiębiorców indywidualnej działalności gospodarczej. Chociaż jej struktura nie jest skomplikowana, niektóre aspekty jej funkcjonowania mogą okazać się w praktyce problematyczne.

Publikacja: 12.04.2024 04:30

Jednoosobowa spółka z o.o. – zasady działania i odrębności

Foto: Adobe Stock

Jednoosobowa spółka z o.o. pozwala przedsiębiorcom na działanie w ramach prostej struktury korporacyjnej, przy jednoczesnym zachowaniu cech charakterystycznych dla spółki kapitałowej, takich jak m.in. odrębna osobowość prawna, rozdzielenie majątku spółki od majątku osobistego wspólnika, ograniczona odpowiedzialność wspólnika za zobowiązania spółki oraz możliwość powołania organów zarządzających i nadzorczych. Taką spółkę można także łączyć z innymi spółkami prawa handlowego, a także poddawać ją podziałom i przekształcać, podobnie jak inne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pozostało 96% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt