- Pracownik wielokrotnie w ciągu roku jest na zwolnieniach lekarskich. Zwykle obejmują one 10-15 dni, a między niezdolnościami do pracy są przerwy. Tak dzieje się od dwóch lat. Raz w tym czasie ZUS go kontrolował i zwolnienie lekarskie nie zostało podważone. Burzy to jednak nam pracę, bo osoba ta jest zbyt często nieobecna. Czy możemy ją zwolnić, uzasadniając to regularnymi absencjami? – pyta czytelnik.

Tak, jeżeli częste nieobecności chorobowe dezorganizują pracę firmy, powodują powstawanie regularnych, dodatkowych obciążeń u pracodawcy związanych z organizacją zastępstw, koniecznością opłacania godzin nadliczbowych wypracowanych w związku z tym przez innych pracowników.

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony trzeba jednak prawidłowo uzasadnić. Podana przyczyna rozstania z pracownikiem ma być rzeczywista, prawdziwa, konkretna. W wielu wyrokach sądy podkreślają, że powtarzające się często absencje spowodowane chorobami mogą co do zasady uzasadniać wypowiedzenie angażu zawartego na czas nieokreślony. Przykładowo, w postanowieniu z 29 marca 2005 r. (II PK 300/04) Sąd Najwyższy podkreślił, że jeżeli w umowie o pracę pracownik zobowiązuje się do świadczenia pracy na rzecz pracodawcy, a pracodawca do zatrudniania go za wynagrodzeniem, to sprzeczne z celem stosunku pracy jest jego utrzymywanie, gdy pracownik nie może wykonywać przyjętych na siebie obowiązków. Taka natomiast sytuacja występuje przy częstych i długotrwałych absencjach spowodowanych chorobą.

Sąd Najwyższy w wyroku z 4 grudnia 1997 r. (I PKN 422/97) stwierdził, że nieprzewidziane, długotrwałe i powtarzające się nieobecności pracownika w pracy, wymagające podejmowania przez pracodawcę działań natury organizacyjnej (wyznaczenia zastępstw) i pociągające za sobą wydatki na zatrudnienie pracowników w nadgodzinach lub innych osób na podstawie umów zlecenia są uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę, choćby były niezawinione przez pracownika i formalnie usprawiedliwione.

Nie oznacza to jednak, że w wypowiedzeniu wystarczy wskazać „częste choroby". Pracodawca, który jest przedsiębiorcą, powinien organizować swoją działalność gospodarczą, biorąc pod uwagę nieuchronność nieobecności pracowników, spowodowanych chorobami, urlopami i innymi usprawiedliwionymi przyczynami. Wypowiedzenie angażu z powodu absencji pracownika wywołanych chorobą może być uznane za uzasadnione tylko wówczas, gdy pracodawca wykaże ich związek z naruszeniem jego istotnych interesów (wyrok SN z 6 listopada 2001 r., I PKN 449/00).