Okres zawodowej służby wojskowej zalicza się do okresu zatrudnienia w zakresie wszystkich uprawnień związanych z tym zatrudnieniem, poza odprawą emerytalną.
Pracownik, który do 26 kwietnia br. nie wykorzystał pełnego wymiaru urlopu ojcowskiego, nadal będzie mógł z niego skorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego, a nie pierwszego roku życia.
Pracowników przyjętych po 25 kwietnia trzeba poinformować m.in. o dobowym i tygodniowym czasie pracy. Wcześniej zatrudnieni mogą uzyskać uzupełnioną informację o warunkach zatrudnienia na własną prośbę.
Uwzględniając wniosek osoby pracującej w systemie równoważnym po 12 godzin o pracę zdalną okazjonalną, z jej puli należy za każdym razem odliczyć jeden z 24 dni tego uprawnienia.
Doba „pracownicza” nie zmienia się na skutek polecenia wcześniejszego rozpoczęcia pracy, jeżeli taka zmiana nie opiera się na modyfikacji harmonogramu.
Wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy to świadczenie warunkowe. Aby nabyć do niego prawo, pracownik musi w odpowiednim terminie zgłosić gotowość do podjęcia pracy u byłego pracodawcy.
Wolno stosować każdy sposób przekazania pracownikom harmonogramów, który daje możliwość faktycznego zapoznania się z nimi oraz powracania do ich treści.