Zmiana systemu czasu pracy - obowiazki informacyjne pracodawcy

Przy zmianie systemu czasu pracy na równoważny dokonanej w obwieszczeniu szef nie musi modyfikować indywidualnych informacji o warunkach zatrudnienia.

Publikacja: 24.05.2016 06:00

Zmiana systemu czasu pracy - obowiazki informacyjne pracodawcy

Foto: 123RF

Zmieniamy system czasu pracy z podstawowego na równoważny. Zatrudniamy kilkanaście osób i wprowadzamy to poprzez obwieszczenie pracodawcy. Czy musimy jeszcze każdemu pracownikowi wręczyć informację o modyfikacji jego warunków zatrudnienia? – pyta czytelnik.

Nie.

W tym przypadku zmiany systemu czasu pracy dokonuje się w obwieszczeniu. Nie mamy tu do czynienia z modyfikacją, która wymaga skorygowania indywidualnych informacji o warunkach zatrudnienia.

W ciągu siedmiu dni od zawarcia angażu pracodawca przekazuje etatowcowi pisemną informację o indywidualnych warunkach zatrudnienia. Musi ją też aktualizować i powiadamiać o zmianach objętych zakresem tej informacji w ciągu miesiąca od ich wejścia w życie.

Co przekazać

Zakres informacji wskazuje art. 29 § 3 k.p., a pracownik powinien dowiedzieć się o:

- obowiązującej go dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,

- częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,

- wymiarze przysługującego mu urlopu wypoczynkowego,

- długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

- układzie zbiorowym pracy, którym jest objęty.

Jeżeli pracodawca nie musi ustalać regulaminu pracy (czyli u zatrudniających poniżej 20 osób), dodatkowo informuje o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania w niej nieobecności.

Określenie systemu czasu pracy należy do władczych uprawnień szefa. W mniejszych firmach dokonuje się tego przez obwieszczenie pracodawcy, które wchodzi w życie po dwóch tygodniach od podania do wiadomości.

Więcej na dobę

Równoważny system czasu pracy polega na stosowaniu wydłużeń dobowych czasu pracy do 12 godzin, przy odpowiednio krótszych innych dniach pracy lub większej ilości dni wolnych. Chodzi o to, aby zachować przeciętnie 40 godzin aktywności na tydzień, przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy w okresie rozliczeniowym. Nie zmieniają się tu jednak normy czasu pracy, a to o nich trzeba pamiętać w informacji o warunkach zatrudnienia.

Według art. 129 k.p. czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Te normy obowiązują wszystkich, niezależnie od tego, czy pracują w systemie podstawowym czy równoważnym. W tym ostatnim wolno jedynie planować pracę dłuższą niż osiem godzin dziennie, ale na zasadzie uśrednionej. Dotychczasowa informacja pozostaje aktualna.

Poza przekazaniem personelowi obwieszczenia można oczywiście powiadomić każdego o zmianie i o tym, jaki skutek to dla niego wywołuje >patrz ramka.

Jaka treść

Informacja może brzmieć tak:

Informuję, że obowiązują Panią/Pana następujące normy czasu pracy:

- dobowa wynosząca osiem godzin i

- tygodniowa wynosząca przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.

Jednocześnie informuję, że w związku z objęciem Pani/Pana systemem równoważnego czasu pracy dobowy wymiar czasu pracy może zostać przedłużony do 12 godzin przy odpowiednich skróceniach wymiaru czasu pracy w innych dniach lub większej liczbie dni wolnych od pracy.

Zmieniamy system czasu pracy z podstawowego na równoważny. Zatrudniamy kilkanaście osób i wprowadzamy to poprzez obwieszczenie pracodawcy. Czy musimy jeszcze każdemu pracownikowi wręczyć informację o modyfikacji jego warunków zatrudnienia? – pyta czytelnik.

Nie.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP