Świadectwo pracy: najczęściej popełniane błędy i ich sprostowanie

Pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy terminowo i o treści wskazanej przepisami. Pracownik może reagować na opóźnienie czy błędy w tym dokumencie. Opornemu pracodawcy grozi grzywna, a nawet konieczność zapłaty odszkodowania pracownikowi za szkodę związaną z nieterminowym lub błędnym wydaniem świadectwa pracy.

Publikacja: 07.12.2023 02:00

Świadectwo pracy: najczęściej popełniane błędy i ich sprostowanie

Foto: Adobe Stock

Świadectwo pracy to dokument, w którym pracodawca potwierdza i podsumowuje zatrudnienie konkretnego pracownika. Jednak nie robi tego dowolnie, bo jest ograniczony przepisami kodeksu pracy i rozporządzenia wykonawczego. Dokument wydawany jest w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Oznacza to, że pracodawca musi wydać świadectwo w przypadku każdego trybu rozwiązania umowy o pracę (tj. za porozumieniem stron, za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia, z upływem czasu, na który umowa była zawarta), a także np. w przypadku śmierci pracownika, gdy stosunek pracy wygasa. Świadectwo dotyczy wszystkich rodzajów stosunków pracy, bez względu na podstawę prawną jego powstania – czyli również m.in. w razie powołania czy wyboru.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona