Katarzyna Sarek-Sadurska

Świadectwo pracy: najczęściej popełniane błędy i ich sprostowanie

Pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy terminowo i o treści wskazanej przepisami. Pracownik może reagować na opóźnienie czy błędy w tym dokumencie. Opornemu pracodawcy grozi grzywna, a nawet konieczność zapłaty odszkodowania pracownikowi za szkodę związaną z nieterminowym lub błędnym wydaniem świadectwa pracy.

Szefie, pomyśl o szkoleniach pracowników

Czy kursy po godzinach pracy albo w weekendy, na które pracodawca wysyła pracownika, są jego czasem pracy?

Firmy wciąż czekają na wejście w życie przepisów o pracy zdalnej

Pracodawcy dostosowują akty wewnętrzne do potrzeb zarządzania firmami. Muszą jednak pamiętać, aby nie były one mniej korzystne dla pracowników niż przepisy kodeksu pracy, innych ustaw czy układów zbiorowych.

Polski Ład dotknie także zarząd

Większość członków zarządu może się spodziewać, że nowe przepisy wpłyną na wysokość ich zarobków. I to niezależnie, czy są wynagradzani wyłącznie na podstawie uchwały, czy zawarli ze spółką dodatkową umowę.

Umowa o pracę: papier nie jest niezbędny do nawiązania etatu

Strony mogą skutecznie zawrzeć umowę o pracę bez stosowania formy pisemnej, nawet jeżeli pracownik nie posiada kwalifikowanego podpisu elektronicznego, a taki podpis ma tylko pracodawca.

Spółki giełdowe muszą podsumować zarobki członków organów

Tegoroczne, pierwsze sprawozdanie o wynagrodzeniach członków zarządu i rady nadzorczej spółek giełdowych, musi zawierać informacje za lata 2019 i 2020. Należy w nim uwzględnić każdy element przychodu w formie pieniężnej i materialnej, w tym przyznany na rzecz osób najbliższych.

Pensje w spółkach mają zależeć od polityki

Przed walnymi zgromadzeniami w spółkach z siedzibą w Polsce, których co najmniej jedna akcja jest dopuszczona do obrotu na rynku regulowanym, nowe zadania i mało czasu na ich realizację.

Czy świadectwa pracy trzeba wydać gdy zawarto nową umowę o pracę?

Nawet jeśli przed 1 stycznia 2017 r. umowa terminowa trwała tylko miesiąc, a strony bezpośrednio po niej zawarły kolejną umowę, pracodawca musi wystawić świadectwo pracy za zakończony okres zatrudnienia. Ma na to czas do 30 czerwca br.

Ochrona przedemerytalna ciągle po staremu

Wiek emerytalny zostanie obniżony dopiero od 1 października 2017 r. Do tego czasu ochrona przed zwolnieniem obejmuje 4 lata przed ukończeniem obecnie obowiązującego wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę.