fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

KRRiT o masowych zwolnieniach w mediach publicznych

Fotorzepa, Darek Golik
Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skierował wystąpienie do Beaty Szydło, Prezes Rady Ministrów, w którym wyraża głębokie zaniepokojenie masowymi zwolnieniami osób pracujących w mediach publicznych.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jako organ wyposażony w konstytucyjne zobowiązania przestrzegania wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego, z wielkim niepokojem obserwuje decyzje kadrowe podejmowane przez Ministra Skarbu Państwa, które objęły około 120 osób wykonujących funkcje zarządcze i nadzorcze. Z kolei nowo powołane przez ministra zarządy i rady nadzorcze codziennie wykonują decyzje kadrowe odnoszące się do pozostałych szczebli zarządzania oraz wykonywania zadań dziennikarskich – czytamy w liście Jana Dworaka.

Przewodniczący KRRiT wymienia w liście międzynarodowe organizacje, które wyraziły swój niepokój zmianami zachodzącymi w mediach publicznych w Polsce, miedzy innymi Europejską Federację Dziennikarzy, Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów i Międzynarodowy Instytut Prasowy.

Jan Dworak przywołuje Zasady etyki dziennikarskiej w Telewizji Polskiej oraz dokumenty prawa międzynarodowego i orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które wskazują na konieczność poszanowania niezależności redakcyjnej, co także dotyczy wewnętrznych stosunków w mediach.

W liście do Premier Beaty Szydło, przewodniczący KRRiT zawarł pytania, oczekując zajęcia stanowiska w poniższych sprawach:

Czy w mediach rządowych, jakimi stały się Telewizja Polska, Polskie Radio oraz rozgłośnie regionalne nadal obowiązują ustawowe regulacje wspierające bezstronność i inne zasady deontologii zawodowej dziennikarzy? Jeśli te zasady w praktyce zostały zastąpione innymi, to na czym one polegają i gdzie zostały opublikowane? Jeśli w mediach publicznych, za które całkowitą odpowiedzialność na różnych szczeblach kierowania i wykonywania zadań przejęła administracja rządowa, nadal obowiązuje zasada niezależności dziennikarskiej, to jakie działania zamierza podjąć gabinet Pani Premier, aby zapewnić jej przestrzeganie w praktyce?

Wystąpienia podobnej treści zostały skierowane również do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, Towarzystwa Dziennikarskiego, Press Club Polska, Stowarzyszenia Wolnego Słowa, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Fundacji Batorego.

Źródło: KRRiT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA