fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pracodawca może zapłacić za COVID-19 w firmie - jakie roszczenia ma pracownik w razie zakażenia w pracy

Adobe Stock
Odpowiedzialność pracodawcy za zakażenia SARS-CoV-2 w zakładzie pracy może się różnić w zależności od tego, czy prowadzi zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody, czy działalność innego rodzaju.

Pracodawcy ponoszą odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy (art. 207 § 1 k.p.). Obecnie przepisy nakładają na nich wiele dodatkowych obowiązków związanych ze stanem epidemii. Jednak nawet w przypadku stosowania się do wszystkich tych regulacji nie można całkowicie wykluczyć, że pracownik zakazi się koronawirusem na terenie zakładu pracy.

Roszczenia cywilne

Pracownikowi, który zakazi się SARS-CoV-2 w zakładzie pracy i zachoruje na COVID-19, przysługują na podstawie przepisów prawa cywilnego roszczenia wobec pracodawcy o:

1. jednorazowe odszkodowanie za uszczerbek majątkowy np. w przypadku poniesionych kosztów leczenia, specjalnej pielęgnacji i opieki, przyuczania do nowego zawodu,

Czytaj też: Odpowiedzialność pracodawcy za koronawirusa w zakładzie pracy

2. zadośćuczynienie pieniężne za uszczerbek niemajątkowy jako rekompensata pieniężna za doznaną krzywdę, której celem jest złagodzenie jej skutków,

3. renta:

- z ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA