fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Gdzie ma się rozliczyć Polak, który świadczy usługi za granicą - interpretacja podatkowa

123RF
Polski przedsiębiorca, który nie ma zakładu na terenie Niemiec, rozlicza uzyskane tam dochody w polskim urzędzie skarbowym.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji, gdzie ma się rozliczyć Polak, który świadczy usługi za granicą.

Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca, który wykonuje prace spawalniczo-montażowe dla przemysłu spożywczego ze stali nierdzewnej. Pracuje głównie za granicą, w siedzibie swojego niemieckiego kontrahenta. W Niemczech nie ma jednak zarejestrowanej działalności ani oddziału w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Natomiast umowę z kontrahentem niemieckim zawarł w ramach działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Polski. Jednocześnie w kraju ma centrum interesów życiowych i rodzinę. Tu jest też ubezpieczony.

Mężczyzna wystąpił o interpretację, by wyjaśnić, w którym kraju ma rezydencję podatkową i gdzie powinien opodatkować dochody z działalności gospodarczej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zaznaczył, że w celu ustalenia miejsca (państwa) opodatkowania dochodów, kluczowe jest ustalenie kraju rezydencji, w którym mężczyzna posiada nieograniczony tzw. obowiązek podatkowy. W myśl art. 3 ust. 1a ustawy o PIT, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP uważa się osobę fizyczną, która: posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa tu ponad 183 dni w roku.

Z wniosku o interpretację wynika, że mężczyzna posiada miejsce faktycznego zamieszkania i całą rodzinę w Polsce. Jest więc polskim rezydentem podatkowym. By prawidłowo rozliczyć jego dochody, należy sięgnąć do zapisów polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wynika z nich, że dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce mógłby być opodatkowany w Niemczech, jeśli osoba ta prowadziłaby działalność przez położony w Niemczech zakład.

Dyrektor KIS uznał na tej podstawie, że jeśli wnioskodawca ma na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych oraz nie posiada na terytorium Niemiec zakładu, to zarobki uzyskane za granicą rozlicza wyłącznie w Polsce, według wybranej formy opodatkowania.

numer interpretacji: 0111-KDIB1-1.40 11.5.2017.2.BK

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA