LOT powiększa flotę. W planach wielka liczba samolotów regionalnych

Flota LOT-u jeszcze tego lata powiększy się o kolejne trzy maszyny. Ich wybór nie jest zaskakujący - może wskazywać, w którym kierunku pójdzie rozwój floty polskiej linii.

Publikacja: 07.05.2024 17:48

LOT powiększa flotę

LOT powiększa flotę

Foto: Adobestock

„PLL LOT pozyskają trzy nowe samoloty Embraer 195-E2 od amerykańskiego leasingodawcy Azorra” — czytamy w informacji LOT-u. Chodzi o maszyny, które LOT rozważa, planując rozbudowę floty.

LOT rozpisuje przetarg na nowe samoloty

Przetarg na 84 samoloty regionalne ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. A według informacji pod uwagę brani są dwaj dostawcy: Embraer, właśnie z E-2 i Airbus z jego samolotami A220. Teraz wyraźnie polski przewoźnik chce przetestować embraery. LOT łączy z Brazylijczykami długa współpraca. W marcu 2004 roku został pierwszym operatorem pierwszego E-Jeta od Embraera.

Czytaj więcej

LOT wraca do zakupów. Polski przewoźnik na krótkiej liście miliardera

Teraz plany wyglądają tak: Pierwszy z trzech leasingowanych od Azorra E195-E2 zostanie dostarczony do końca lipca, a ostatni w III kwartale tego 2024. Czyli jeszcze w sezonie letnim. Polski przewoźnik zwiększy w ten sposób swoje możliwości operacyjne i umożliwi rozbudowę siatki połączeń w szczycie sezonu. E-2 są o jedną czwartą bardziej wydajne od egzemplarzy poprzedniej generacji.

Z satysfakcją ogłaszamy dziś nabycie trzech najnowocześniejszych samolotów Embraer E195-E2. To wzmocnienie naszej floty świadczy nie tylko o naszym rosnącym zaangażowaniu w zrównoważone lotnictwo, ale także jest przejawem naszego partnerstwa z Embraerem od czasu wprowadzenia pierwszego E-jeta w 2004 roku – mówi cytowany w komunikacie prezes LOT-u Michał Fijoł. Docelowo, jak Fijoł informował w październiku ubiegłego roku, w 2028 flota LOT-u ma się powiększyć do 110 maszyn.

Czytaj więcej

Smartwings na celowniku LOT-u. Zdrowa linia z trudną przeszłością

LOT kupi brazylijskie Embraery ?

Co ważne, polska linia będzie miała mniejsze napięcia flotowe w rozpoczętym właśnie sezonie letnim, kiedy inne linie tną połączenia, bo mają kłopoty z flotą. Dla Embraera decyzja LOT-u, to szansa mocnego wejścia z najnowszym produktem na rynek europejski.

Liczymy na dalszą współpracę z PLL LOT, w tym na nowe możliwości dla E-2 – powiedział Arjan Meijer, prezes i dyrektor generalny Embraer Commercial Aviation, również cytowany w LOT-owskiej informacji.

Obecnie LOT posiada flotę 43 E-Jetów, co czyni go jednym z największych operatorów brazylijskiego producenta w Europie.

Oprócz tych trzech maszyn flota LOT-u licząca obecnie 75 samolotów ma jeszcze powiększyć się o jedenaście boeingów B737 MAX. Z tym może jednak być kłopot, ponieważ Boeing nie dostarcza swoich maszyn klientom na czas. Jego problemy wynikają z jakości produkowanych samolotów — amerykański regulator ruchu lotniczego, FAA, nie pozwolił Boeingowi na planowane zwiększenie miesięcznej produkcji. Kłopoty dotyczą modeli B737 MAX i B787, czyli tych, które w swojej flocie ma LOT.

„PLL LOT pozyskają trzy nowe samoloty Embraer 195-E2 od amerykańskiego leasingodawcy Azorra” — czytamy w informacji LOT-u. Chodzi o maszyny, które LOT rozważa, planując rozbudowę floty.

LOT rozpisuje przetarg na nowe samoloty

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Śmiertelne turbulencje: Singapore Airlines zaostrzają zasady bezpieczeństwa
Transport
Kryzys na rynku taxi. Taksówkarze masowo porzucają zawód
Transport
Spółka CPK szykuje się do nowych przejęć gruntów w Baranowie
Transport
Zwalnia koło zamachowe przemysłu. Polska branża motoryzacyjna słabnie
Transport
PKP Cargo musi ograniczyć inwestycje. Problemy finansowe
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy