Zakończyłeś biznes, musisz dopłacić składkę zdrowotną

ZUS przyznaje, że przedsiębiorca, który w zeszłym roku zlikwidował rozliczaną na skali albo liniowym PIT działalność, powinien zapłacić dodatkową składkę zdrowotną.

Publikacja: 19.05.2023 03:00

Zakończyłeś biznes, musisz dopłacić składkę zdrowotną

Foto: Adobe Stock

W najnowszych wyjaśnieniach ZUS znajdziemy potwierdzenie tego, co pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 17 maja. Przedsiębiorca, który zlikwidował w zeszłym roku biznes, musi dopłacić składkę zdrowotną.

ZUS podaje przykład firmy zamkniętej 30 września 2022 r. Przedsiębiorca za wszystkie miesiące opłacał składkę minimalną (270,90 zł). Ostatnią odprowadził w październiku (za wrzesień). System ZUS, w którym dokonuje rocznego rozliczenia, wskazuje, że powinien dopłacić jeszcze jedną składkę, także w wysokości 270,90 zł. Czy to możliwe?

Tak, system działa prawidłowo – pisze ZUS. Podkreśla, że rok składkowy zaczyna się w lutym. Składka za styczeń 2022 r. nie jest zatem uwzględniana w rozliczeniu rocznym. Natomiast składka roczna jest liczona od podstawy wymiaru za wszystkie miesiące podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu w roku kalendarzowym.

Czytaj więcej

Składka zdrowotna: Zapłać za kwiecień i czekaj na roczny zwrot

„Osoba, która podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu do września 2022 r., ustala minimalną roczną podstawę wymiaru jako 9 x 3010 zł. W rozliczeniu rocznym składka ustalona od rocznej podstawy wymiaru jest porównywana z sumą należnych składek wykazanych w dokumentach rozliczeniowych za okres od lutego do września 2022 r.” – czytamy w wyjaśnieniach. Oznacza to, że przedsiębiorca musi dopłacić składkę w wysokości 270,90 zł – podsumowuje ZUS.

Podobny problem mają przedsiębiorcy na skali albo liniowym PIT, którzy w zeszłym roku zawiesili działalność. O nich głównie pisaliśmy w artykule z 17 maja. Ale wskazywaliśmy też, że dopłata wychodzi również tym przedsiębiorcom, którzy zamknęli biznesy.

Z wyjaśnień ZUS wynika, że jest jednak wyjątek. Otóż rocznego rozliczenia nie musi robić przedsiębiorca, który zlikwidował bądź zawiesił działalność gospodarczą w styczniu 2022 r.

Rok składkowy rozpoczyna się w lutym. Składka za styczeń 2022 r. nie podlega rozliczeniu rocznemu, nie przynależy bowiem do żadnego roku składkowego – pisze ZUS.

Inaczej wygląda sytuacja u przedsiębiorców na skali bądź liniówce, którzy w zeszłym roku rozpoczęli biznes. Im może wyjść nadpłata – wskazuje ZUS.

Przypomnijmy, że rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 r. trzeba zrobić do 22 maja. Sporządzamy je w tej samej deklaracji, w której wykazujemy składkę za kwiecień 2023 r.

Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Sądy i trybunały
Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach