Składka zdrowotna: Zapłać za kwiecień i czekaj na roczny zwrot

Przedsiębiorca nie odliczy nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 r. od bieżącego zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rozlicza ją osobno.

Publikacja: 19.05.2023 03:00

Składka zdrowotna: Zapłać za kwiecień i czekaj na roczny zwrot

Foto: Adobe Stock

Na rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 r. mamy czas do 22 maja. Z przesłanych „Rzeczpospolitej” przez ZUS danych wynika, że na razie ponad 60 proc. przedsiębiorców wykazuje w nim kwoty do zwrotu. Rekordziście wyszło 400 tys. zł. Czy te zwroty można odliczyć od składki za kwiecień 2023 r., którą trzeba zapłacić do 22 maja? – pytają czytelnicy.

Potrącenie niemożliwe

Wydaje się, że to byłoby najprostsze rozwiązanie. Okazuje się jednak, że kompensata jest niemożliwa. Nadpłaty, która wynika z rocznego rozliczenia, nie odlicza się od miesięcznej składki zdrowotnej. Ustawodawca nie dał takiej możliwości – czytamy w materiałach z webinarium ZUS (które odbyło się 16 maja). Zakład podkreśla, że przedsiębiorca po przekazaniu deklaracji za kwiecień 2023 r. ma obowiązek opłacenia składek, które z niej wynikają.

Co to oznacza? Załóżmy, że przedsiębiorcy wychodzi 400 zł składki zdrowotnej za kwiecień 2023 r. W tej samej deklaracji sporządza rozliczenie za 2022 r. Wychodzi mu 500 zł nadpłaty. Niezależnie od tego musi zapłacić 400 zł składki za kwiecień.

A co z nadpłatą? Po wysłaniu deklaracji na koncie przedsiębiorcy na ZUS PUE znajdzie się wniosek o zwrot (RZS-R). Musi go zaakceptować i wysłać. Czas ma do 1 czerwca. ZUS zwróci mu pieniądze do 1 sierpnia 2023 r.

Czy każdą kwotę, nawet kilka groszy? „Zwrotowi podlega każda kwota, która wynika z rocznego rozliczenia” – czytamy w odpowiedzi ZUS na pytanie dotyczące nadpłaty w wysokości 0,04 zł.

Czytaj więcej

Zakończyłeś biznes, musisz dopłacić składkę zdrowotną

Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca ma zaległości? Wtedy kwota zwrotu będzie zaliczana na ich poczet – informuje ZUS. Przedsiębiorca dostanie więc mniej, niż wyszło w deklaracji.

A jeśli nie zapłaci składki za kwiecień 2023 r., jednocześnie wykazując kwotę do zwrotu i akceptując wniosek RZS-R? Nadpłata zostanie rozliczona z nieopłaconymi składkami za kwiecień 2023 r., jeśli będzie to jedyny nieopłacony okres na koncie przedsiębiorcy – tłumaczy ZUS.

„Taki tryb umożliwi rozliczenie nadpłaty na składki z uwzględnieniem daty, która wynika z terminu przekazania rocznego rozliczenia. Przy czym ZUS ma obowiązek rozpatrzenia wniosku, w tym rozliczenia nadpłaty np. na składki za kwiecień 2023 r., do 1 sierpnia br.” – czytamy w odpowiedzi ZUS.

Zakład dodaje, że jeśli przedsiębiorca nie przekaże wniosku o zwrot nadpłaty do 1 czerwca, zostanie ona rozliczona na jego koncie do końca 2023 r. Przestrzega też, że dane o składce zdrowotnej będą weryfikowane z informacjami posiadanymi przez skarbówkę.

Jedna deklaracja

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej sporządzamy w deklaracjach ZUS DRA (dla prowadzących działalność jednoosobowo) lub RCA (dla opłacających też składki za inne osoby). Tych samych, w której wykazujemy składkę za kwiecień. Do tych deklaracji została dołożona część o rocznym rozliczeniu. Przedsiębiorcy wykazują w niej roczną składkę i porównują ją z sumą miesięcznych. Jeśli roczna jest wyższa, trzeba dopłacić różnicę. Jeśli niższa, dostaniemy zwrot.

Problemy z Programem Płatnik

Okres, który przejdzie do historii

W „Rzeczpospolitej” z 5 maja pisaliśmy, że przedsiębiorcy i biura rachunkowe mają duże problemy z rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej. Księgowi skarżą się na działanie programu Płatnik, w którym na platformie ZUS PUE można wypełniać i wysyłać elektroniczne deklaracje. W „Rzeczpospolitej” z 10 maja opisywaliśmy list, w którym apelują do Ministerstwa Zdrowia i ZUS o przesunięcie terminu na roczne rozliczenie. – Wszystko wskazuje na to, że termin nie zostanie przesunięty. Natomiast przedstawiciele ZUS zapewniają, że nie będzie kar dla tych, którzy nie zdążyli. Liczymy na pisemne potwierdzenie tej deklaracji – mówi Beata Boruszkowska, prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych. Dodaje, że sytuacja powoli zaczyna się stabilizować i coraz mniej jest zgłoszeń o awariach programu Płatnik. – Rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 r. na pewno jednak przejdzie do historii jako jeden z trudniejszych okresów dla biur rachunkowych – podkreśla Beata Boruszkowska.

Czytaj więcej

Problemy z roczną składką zdrowotną

Na rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 r. mamy czas do 22 maja. Z przesłanych „Rzeczpospolitej” przez ZUS danych wynika, że na razie ponad 60 proc. przedsiębiorców wykazuje w nim kwoty do zwrotu. Rekordziście wyszło 400 tys. zł. Czy te zwroty można odliczyć od składki za kwiecień 2023 r., którą trzeba zapłacić do 22 maja? – pytają czytelnicy.

Potrącenie niemożliwe

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Podatki
Jak rozliczyć PIT od wynajmu pokoi gościnnych na wsi