Składka zdrowotna: Zapłać za kwiecień i czekaj na roczny zwrot

Przedsiębiorca nie odliczy nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 r. od bieżącego zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rozlicza ją osobno.

Publikacja: 19.05.2023 03:00

Składka zdrowotna: Zapłać za kwiecień i czekaj na roczny zwrot

Foto: Adobe Stock

Na rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 r. mamy czas do 22 maja. Z przesłanych „Rzeczpospolitej” przez ZUS danych wynika, że na razie ponad 60 proc. przedsiębiorców wykazuje w nim kwoty do zwrotu. Rekordziście wyszło 400 tys. zł. Czy te zwroty można odliczyć od składki za kwiecień 2023 r., którą trzeba zapłacić do 22 maja? – pytają czytelnicy.

Potrącenie niemożliwe

Wydaje się, że to byłoby najprostsze rozwiązanie. Okazuje się jednak, że kompensata jest niemożliwa. Nadpłaty, która wynika z rocznego rozliczenia, nie odlicza się od miesięcznej składki zdrowotnej. Ustawodawca nie dał takiej możliwości – czytamy w materiałach z webinarium ZUS (które odbyło się 16 maja). Zakład podkreśla, że przedsiębiorca po przekazaniu deklaracji za kwiecień 2023 r. ma obowiązek opłacenia składek, które z niej wynikają.

Co to oznacza? Załóżmy, że przedsiębiorcy wychodzi 400 zł składki zdrowotnej za kwiecień 2023 r. W tej samej deklaracji sporządza rozliczenie za 2022 r. Wychodzi mu 500 zł nadpłaty. Niezależnie od tego musi zapłacić 400 zł składki za kwiecień.

A co z nadpłatą? Po wysłaniu deklaracji na koncie przedsiębiorcy na ZUS PUE znajdzie się wniosek o zwrot (RZS-R). Musi go zaakceptować i wysłać. Czas ma do 1 czerwca. ZUS zwróci mu pieniądze do 1 sierpnia 2023 r.

Czy każdą kwotę, nawet kilka groszy? „Zwrotowi podlega każda kwota, która wynika z rocznego rozliczenia” – czytamy w odpowiedzi ZUS na pytanie dotyczące nadpłaty w wysokości 0,04 zł.

Czytaj więcej

Zakończyłeś biznes, musisz dopłacić składkę zdrowotną

Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca ma zaległości? Wtedy kwota zwrotu będzie zaliczana na ich poczet – informuje ZUS. Przedsiębiorca dostanie więc mniej, niż wyszło w deklaracji.

A jeśli nie zapłaci składki za kwiecień 2023 r., jednocześnie wykazując kwotę do zwrotu i akceptując wniosek RZS-R? Nadpłata zostanie rozliczona z nieopłaconymi składkami za kwiecień 2023 r., jeśli będzie to jedyny nieopłacony okres na koncie przedsiębiorcy – tłumaczy ZUS.

„Taki tryb umożliwi rozliczenie nadpłaty na składki z uwzględnieniem daty, która wynika z terminu przekazania rocznego rozliczenia. Przy czym ZUS ma obowiązek rozpatrzenia wniosku, w tym rozliczenia nadpłaty np. na składki za kwiecień 2023 r., do 1 sierpnia br.” – czytamy w odpowiedzi ZUS.

Zakład dodaje, że jeśli przedsiębiorca nie przekaże wniosku o zwrot nadpłaty do 1 czerwca, zostanie ona rozliczona na jego koncie do końca 2023 r. Przestrzega też, że dane o składce zdrowotnej będą weryfikowane z informacjami posiadanymi przez skarbówkę.

Jedna deklaracja

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej sporządzamy w deklaracjach ZUS DRA (dla prowadzących działalność jednoosobowo) lub RCA (dla opłacających też składki za inne osoby). Tych samych, w której wykazujemy składkę za kwiecień. Do tych deklaracji została dołożona część o rocznym rozliczeniu. Przedsiębiorcy wykazują w niej roczną składkę i porównują ją z sumą miesięcznych. Jeśli roczna jest wyższa, trzeba dopłacić różnicę. Jeśli niższa, dostaniemy zwrot.

Problemy z Programem Płatnik

Okres, który przejdzie do historii

W „Rzeczpospolitej” z 5 maja pisaliśmy, że przedsiębiorcy i biura rachunkowe mają duże problemy z rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej. Księgowi skarżą się na działanie programu Płatnik, w którym na platformie ZUS PUE można wypełniać i wysyłać elektroniczne deklaracje. W „Rzeczpospolitej” z 10 maja opisywaliśmy list, w którym apelują do Ministerstwa Zdrowia i ZUS o przesunięcie terminu na roczne rozliczenie. – Wszystko wskazuje na to, że termin nie zostanie przesunięty. Natomiast przedstawiciele ZUS zapewniają, że nie będzie kar dla tych, którzy nie zdążyli. Liczymy na pisemne potwierdzenie tej deklaracji – mówi Beata Boruszkowska, prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych. Dodaje, że sytuacja powoli zaczyna się stabilizować i coraz mniej jest zgłoszeń o awariach programu Płatnik. – Rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 r. na pewno jednak przejdzie do historii jako jeden z trudniejszych okresów dla biur rachunkowych – podkreśla Beata Boruszkowska.

Czytaj więcej

Problemy z roczną składką zdrowotną
Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"