Tak postanowił gdański oddział ZUS w decyzji nr 418 interpretującej przepisy z 12 listopada 2014 r. (DI/100000/43/1206/2014). O jej wydanie wystąpiła osoba prowadząca działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej. Do 30 września 2014 r. była zatrudniona przez tę spółkę na podstawie umowy o pracę. Po rozwiązaniu stosunku pracy została jej trzecią wspólniczką. W takim stanie faktycznym powstała wątpliwość, czy jako osoba prowadząca działalność gospodarczą może opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Występująca o interpretację przepisów oświadczyła, że w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziła pozarolniczej działalności.

ZUS stwierdził, że spełnione są przesłanki opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od obniżonej podstawy. Rozstrzygnął, jak w analizowanej sytuacji należy rozumieć drugą  z tych przesłanek. Z art. 18a ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika bowiem, że z ulgi w opłacaniu składek nie mogą skorzystać osoby, które wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym świadczyły w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

ZUS wyjaśnił, że przez zawarcie umowy spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, przy czym jest to możliwe głównie poprzez podjęcie prowadzenia działalności gospodarczej. Strony umowy spółki cywilnej stają się z mocy prawa wspólnikami tej spółki uzyskującymi w momencie dokonania rejestracji w organie ewidencyjnym status przedsiębiorców. Wspólnik spółki cywilnej (nawet w przypadku świadczenia uprzednio na jej rzecz pracy) podejmujący się prowadzenia działalności gospodarczej w ramach tej spółki, działa w rzeczywistości wprawdzie w imieniu spółki, ale na swoją rzecz. Okoliczność ta przesądza o tym, że w kontekście art. 18a ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, stając się wspólnikiem spółki cywilnej, nie świadczy się pracy na rzecz byłego pracodawcy, lecz na swoją rzecz jako przedsiębiorcy prowadzącego swoją działalność gospodarczą.